RN
TwitterFacebook

Folklor zagościł w Grajewie [FOTO]

Na terenie klubu Hades odbył się (25.06) Wojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Pieśni i Tańca oraz IV Grajewski Piknik z Folklorem, których organizatorami byli: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku i Grajewskie Centrum Kultury.

W Przeglądzie udział wzięły następujące zespoły:

  • ZPiT „Grajewianie” – gospodarze
  • ZTL „Bystry” – Augustów
  • ZTL „Przepiórka” – Hajnówka
  • Dziecięcy Białoruski Zespół „Podlaski wianok” – Białystok
  • ZPiT „Małe Podlasie” – Siemiatycze

Zespoły zaprezentowały przygotowane na przegląd utwory, które były bardzo ciepło i życzliwie przyjmowane przez grajewską publiczność. Po obejrzeniu i wysłuchaniu 9 prezentacji, jury w składzie: Krzysztof Szyszko, Anna Lewandowska, Urszula Kozikowska postanowiło przyznać następujące nagrody:

w kategorii zespołów dziecięcych:

I miejsce – Zespołowi Pieśni i Tańca „Grajewianie” – grupa B2

II miejsce – Zespołowi Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” z Siemiatycz

III miejsce – Dziecięcemu Białoruskiemu Zespołowi „Podlaski Wianok” Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego AB-B w Białymstoku

w kategorii zespołów młodzieżowych:

I miejsce – Zespołowi Pieśni i Tańca „Grajewianie” – grupa A

II miejsce – Zespołowi Tańca Ludowego „Bystry” z Augustowa

Nagrodę specjalną przyznano Halinie Poźniakowskiej – instruktorowi ZTL „Bystry” z Augustowa za badania etnochoreologiczne nad folklorem tanecznym regionu augustowskiego i suwalskiego, odtwarzanie tańców w programach artystycznych zespołu.

Wręczenie nagród nastąpiło podczas inauguracji IV Grajewskiego Pikniku z Folklorem. Jego uroczystego otwarcia dokonali: Halina Muryjas-Rząsa przewodnicząca Rady Miasta oraz Tomasz Dudziński – dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury. Tradycyjnie już podczas otwarcia pikniku wszystkie grupy oraz chętni zatańczyli wspólnie powitalnego poloneza. Poza zespołami występującymi w ramach Przeglądu Wojewódzkiego na scenie zaprezentował się również gość specjalny, którym w tym roku był Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Kaszëbe” z Chojnic.

GCK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *