RN
TwitterFacebook

GD: Artur Kuczyński – Szczuczyn podkręca tempo

Centrum Produktu Lokalnego, Spiżarnia pod klasztorem, odnowienie Klasztoru Popijarskiego, budowa nowoczesnego ujęcia wody, modernizacja oczyszczalni ścieków, budowa sieci wodno-kanalizacyjnej, tworzenie kolejnej strefy inwestycyjnej, tworzenie planu nowego miasta, do tego budowa drugiej nitki obwodnicy Szczuczyna – trudno jednym tchem wymienić to wszystko, co dzieje się w mieście, którego historia sięga XV wieku.

W najbliższą sobotę w Szczuczynie będzie miała miejsce konferencja naukowa pod hasłem „Podziemna historia kościoła w Szczuczynie”. Wydarzenie odbędzie się w odnowionym Popijarskim Zespole Klasztornym.

– Prace remontowo-budowlane zostały zakończone w drugiej połowie ubiegłego roku. Nawet w chwili obecnej gościmy już badaczy z uniwersytetu w Toruniu, którzy prowadzą badania archeologiczne w kryptach i to centrum, które powstało czyli potężne zaplecze warsztatowe, szkoleniowe i muzealne jest dziś przez nich wykorzystywane – mówi burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński.

W trakcie sobotniej konferencji będzie prezentacja wyników tych prac, a ciekawostką tego wydarzenia będzie prezentacja ubiorów, które zostały zrekonstruowane na podstawie badań w szczuczyńskich kryptach.

– Okazuje się, że jest to ewenement wręcz na skalę światową, jakość zachowanych ubiorów pogrzebowych, które były stosowane właśnie w Szczuczynie – dodaje burmistrz Kuczyński.

Szczuczyn to także prężnie rozwijający się ośrodek, skupiający inwestorów. Praktycznie w powstałej w 2014 roku 15. hektarowej strefie inwestycyjnej nie ma już miejsca, stąd koncepcja utworzenia kolejnej takiej zony, skupiającej tym razem 30 hektarów, a zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej obwodnicy miasta, będącej częścią Via Baltici.

Więcej o Szczuczynie w rozmowie Magdy Bochenek z burmistrze Arturem Kuczyńskim:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =