RN
TwitterFacebook

Grajewo: 100-lecie pierwszej szkoły średniej [FOTO]

W bieżącym roku przypada szczególna, wyjątkowa i okrągła, 100. rocznica powstania pierwszej szkoły średniej na terenie Grajewa. Tradycje powstałego w 1919 r. prywatnego gimnazjum, które uzyskało prawa szkoły państwowej kontynuuje do dnia dzisiejszego Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. W związku z tą szczególną rocznicą w dniach 18-20 października 2019 r. odbyły się uroczyste obchody 100-lecia szkoły połączone z V Zjazdem jej absolwentów.

Już w piątek od południa szkolny hol zaczął rozbrzmiewać gwarem byłych uczniów grajewskiego ogólniaka, którzy tłumnie zjechali się na tę wyjątkową uroczystość. Co i rusz rozbrzmiewały okrzyki radości i serdecznych powitań.

Oficjalna gala rozpoczęła się o godz. 16:00 na sali widowiskowej Grajewskiego Centrum Kultury od wystąpienia obecnego dyrektora szkoły – Grzegorza Curyło. Szczególnie wzruszającymi momentami były: przekazanie listu rodzinie najstarszej, żyjącej absolwentki (pani Józefa Zaborowska z domu Zyskowska – matura 1947 r.), która niestety nie mogła przybyć osobiście oraz wystąpienie pana Wiesława Chilińskiego (matura 1957 r.). Nie zabrakło również „streszczenia” 100-letniej historii szkoły oraz odczytywanych i składanych osobiście życzeń Jubilatce płynących od przedstawicieli władz, instytucji i podmiotów różnego szczebla.

W drugiej części gali wszystkich obecnych zachwyciła i wzruszyła, niejednokrotnie do łez, część artystyczna przygotowana przez obecnych uczniów grajewskiego LO pod kierunkiem dr Emilii Świderskiej. Co i rusz sala, doceniając zaangażowanie młodzieży, rozbrzmiewała gromkimi brawami.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy ponownie przemieścili się do gmachu szkoły, gdzie wspólny symboliczny toast z kawałkiem okolicznościowego tortu oraz gromko odśpiewane „100 lat” rozpoczęło część bankietowo-wspomnieniową. Dyskusje w mniejszych i większych gronach, niejednokrotnie od lat niewidzianych, kolegów i koleżanek ze „szkolnej ławy” trwały do późnej nocy.

W sobotę (19.10) pierwszym z punktów programu była okolicznościowa Msza święta w intencji wszystkich zmarłych i żyjących nauczycieli, pracowników, absolwentów i uczniów Liceum Ogólnokształcącego sprawowana przez liczne grono księży-absolwentów. W jej trakcie dokonano poświęcenia repliki szkolnego sztandaru, która została ufundowana przez byłych absolwentów szkoły. Symbolicznego przekazania sztandaru dyrektorowi szkoły Grzegorzowi Curyło dokonał przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół LO im M.Kopernika w Grajewie – dr Tomasz Dudziński. Dyrektor z kolei przekazał sztandar młodzieży szkolnej. W tym samym dniu młodzież szkolna wraz z chętnymi uczestnikami V Zjazdu udała się także na groby zmarłych pedagogów grajewskiego liceum, by poprzez zapalenie symbolicznego znicza oddać im hołd i pamięć. Wieczorem zaś uczestnicy V Zjazdu Absolwentów spotkali się w Restauracji BALTON na balu, który trwał do „białego rana”.

Niedzielne przedpołudnie upłynęło zaś pod znakiem serdecznych pożegnań i solennych obietnic rychłego, kolejnego spotkania.

Trzy dni obchodów 100-lecia grajewskiego LO były niewątpliwie okazją do cofnięcia się pamięcią do lat młodości spędzonych w murach szkoły. Głównymi organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie oraz Zespół Szkół Nr 1 w Grajewie, w którego skład wchodzi Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *