RN
TwitterFacebook

Grajewo: 35-lecie grajewskiej Maratonki na wystawie

Dość nietypowo w Grajewskiej Izbie Historycznej otworzona została wystawa poświęcona 35- leciu działalności Klubu Sportowego Maratonka Grajewo. Zgromadzeni goście weszli do sali wystawowej po haśle „Gotowi do otwarcia wystawy. Start.” i wystrzale z pistoletu startowego.

Na uroczystość przybyło wielu gości – prawdziwych przyjaciół klubu, a wśród nich Poseł na Sejm Kazimierz Gwiazdowski, przedstawiciele Starostwa Powiatowego z wicestarostą Tomaszem Cebelińskim, władze miasta z burmistrzem Dariuszem Latarowskim, gminę Grajewo reprezentował sekretarz Kazimierz Grabowski. Byli też samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, delegacje szkół, harcerze, sponsorzy oraz członkowie i sympatycy Maratonki, których przywitał prezes klubu Marcin Myszka.

Po przywitaniu jeden z założycieli Maratonki Jarosław Dembiński w towarzystwie Marii Gudel i Małgorzaty Rańko – swych koleżanek z początku działalności i biegowej przygody opowiadał o powstaniu i pierwszych latach społecznej pracy. To czas, kiedy Maratonka pokazuje się na trasach biegowych nie tylko w kraju,ale i za granicą. Szczytem był udział w Maratonie w Nowym Jorku i bieganie w zwykłych trampkach czy tenisówkach.

Po części oficjalnej w konwencji dialogu działaczy i gości toczyła się niezwykła rozmowa w sali konferencyjnej. Tu podkreślano, że Maratonka od początku, to typowo amatorski klub, który działa społecznie i dzięki wsparciu ze strony władz miasta, powiatu, gminy czy sponsorów. Nie ma trenerów czy systematycznych treningów. A mimo to, jej zawodnicy jak przykładowo Karol Krzyżanowski osiągania spore sukcesy. Podkreślano, że na wystawie jest najlepszy dowód, że pomoc organizacyjna, rzeczowa i finansowa nie idzie na marne. Klub to prawdziwa promocja Grajewa i Powiatu Grajewskiego. O sukcesach i trudnych latach działalności mówili: Wiesław Jerulank, Waldemar Szycik, Lech Żabiński, a Marcin Myszka powiedział o dzisiejszym okresie społecznej pracy i imprezach organizowanych w mieście i gminie z których najbardziej znany jest Międzynarodowy Uliczny Bieg Wilka, którego XXI edycja była w maju.

Po części wspomnieniowej przyszła pora na wystąpienia gości. Ta część rozpoczęła się od odczytania listu gratulacyjnego Marszałka Województwa Podlaskiego – Artura Kosickiego. Po tym poseł – Kazimierz Gwiazdowski przypomniał jak wiele go łączy z klubem i wręczył okolicznościową platerę. Wiele słów uznania popłynęło od wicestarosty powiatu – Tomasza Cebelińskiego, który poza pamiątkowym pucharem wręczył wiązanki kwiatów dla pierwszych Maratonek, co przyjęte zostało burzą oklasków. Natomiast burmistrz miasta – Dariusz Latarowski poza pamiątkową platerą bardzo podkreślił, że Maratonka widoczna jest w życiu miasta i popularyzuje sport i rekreację oraz uczestniczy w życiu Grajewa. Nie zabrakło miłych słów od sekretarza gminy Grajewo – Kazimierza Grabowskiego, który wręczył też stoper elektroniczny, który przyda się przy organizowaniu kolejnych biegów. A podkowę na szczęście wręczył sołtys wsi Białogrądy – Wojciech Łajewski.

Już na zakończenie padła propozycja, by jubileusz 40 -lecia odbył się na stadionie lekkoatletycznym w Grajewie, a pomysł spodobał się wszystkim obecnym.

Okolicznościową wystawę 35 – lecia działalności Klubu Sportowego Maratonka Grajewo można zwiedzać w Grajewskiej Izbie Historycznej, ul. Ełcka 30 do 20 XII.

WJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *