RN
TwitterFacebook

Grajewo: O niepodległości Polski i prawach miejskich Grajewa w GIH [FOTO]

“Grajewskie spotkanie z historią” to element tegorocznych obchodów 480. rocznicy nadania praw miejskich Grajewu. Tym razem w budynku Grajewskiej Izby Historycznej otwarto m.in. wystawę poświęconą drodze do niepodległości województwa białostockiego. 

Pierwszym elementem spotkania było otwarcie wystawy „Województwo białostockie u progu II Rzeczypospolitej”. Ekspozycja, sporządzona przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, składa się z 15 plansz ukazujących odzyskanie niepodległości na terenach późniejszego województwa białostockiego, jako procesu, który był rozciągnięty w czasie, a dzień 11 listopada był tylko jego początkiem.

Mieszkańców naszego miasta może zainteresować szczególnie wątek poświęcony Grajewuzachęca Maciej Domitrz, specjalista ds. promocji z Grajewskiego Centrum Kultury.

Wystawę uzupełniają eksponaty ze zbiorów Grajewskiej Izby Historycznej oraz ofiarodawców indywidualnych.

Szczególnie interesujące są materiały związane z Janem Zyskowskim – posłem na Sejm Ustawodawczy 1919 r. wybranym w Grajewie. Zostały one przekazane w depozyt do zbiorów GIH przez jego wnuków, panią Irminę Zaborowską-Kłoczko oraz Tadeusza Zaborowskiego, i są szczególnie interesujące i rzadko spotykanedodaje Domitrz. 

Kolejnym elementem ostatniego spotkania była promocja książki „Wojewodowie białostoccy 1919-1944”, w której ostatni biogram opracowany przez dr Tomasza Dudzińskiego dotyczy kolejnej postaci pochodzącej z Grajewa, którą jest osoba Józefa Przybyszewskiego. Zarówno podczas otwarcia wystawy jak i prezentacji książki referaty wprowadzające wygłosił dr hab. Krzysztof Sychowicz – Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku.

Dodatkowo w ramach trwających ferii zimowych odbyły się warsztaty dla dzieci. Uczestnicy mieli do wykonania kilka zadań. Wypełniali dane do przedwojennej książeczki wojskowej, sporządzali herb Grajewa według wzorów z II RP oraz obecnego, kolorowali jeden z obrazów Grajewa namalowanych podczas I wojny światowej oraz kolorowali rysunek Grajewskiej Izby Historycznej. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali Kartę Miłośnika Historii oraz naklejkę z logo obchodów rocznicowych nadania prawa miejskich Grajewa 1540–2020. Poszczególnie zadania miały na celu uświadomienie im przywiązania do małej ojczyzny, a także ogólną edukację historyczną.

GCK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 3 =