RN
TwitterFacebook

Grajewo: Warsztaty robienia lizaków

W Grajewskim Centrum Kultury zorganizowano dla dzieci i młodzieży warsztaty robienia lizaków. Na początku odbył się krótki pokaz jak powstaje masa lizakowa, następnie każde dziecko mogło wykonać własnego lizaka.

Warsztaty rozpoczęły się  kilkoma słowami wprowadzenia. Następnie prowadzące pokazały uczestnikom zajęć, jak powinno się rok po kroku wykonać masę cukrową, z której będzie można stworzyć smakołyk na patyku. Jak wyjaśnia jedna z prowadzących zajęcia – Najpierw gotujemy cukier, który doprowadzamy do bardzo wysokiej temperatury. Dodajemy do niego aromatu smakowego i następnie wylewamy go na kamienny blat, aby troszeczkę zastygł. Aby był smaczny potrzeba trochę tajemnicy, trochę serca i trochę miłości do słodyczy.

Uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć jak powstaje kolor biały, gdyż takiego barwnika nie ma. A więc prowadzące zaprezentowały jak podczas nawijania masy cukrowej na specjalny hak, nabiera ona pęcherzyków powietrza i staje się biała. Było to dla dzieci ogromne zaskoczenie. Oprócz tego zobaczyły jak łączy się kolory i potem tworzy się lizaki.

Na sam koniec dzieci podchodziły do specjalnych blatów i lepiły swoje smakołyki, następnie nadziewały je na patyczek i pakowały. Każdy z uczestników mógł lizaka zabrać ze sobą do domu.

Paulina Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *