RN
TwitterFacebook

Historia Grajewa w jednym miejscu

Tuż przy drodze krajowej 65 w Grajewie znajduje się Grajewska Izba Historyczna. To miejsce, które skupia historię miasta i regionu. Prezentuje również tradycje 9 Pułku Strzelców Konnych.

Wystawa prezentuje w sposób uporządkowany różnorodne zagadnienia z historii Grajewa i okolic. Przede wszystkim chodzi o okres II RP. Np. możemy zobaczyć przedmioty, które towarzyszyły kiedyś w życiu codziennym proszek do zębów, tary, narzędzia, dokumenty. O 9 pułku przypominają mundury, broń, dokumenty, czy replika kuźni żołnierskiej.

– Ciągle też szukamy nowych eksponatów. Dlatego apelujemy do mieszkańców. Jeżeli zalegają wam na strychach, szafach stare pamiątki, przynieście je do nas. Zadbamy o nie, dostaną kolejne życie w naszych muzealnych gablotach – zaprasza do współtworzenia Izby przewodnik Maciej Grabowski.

Drugą część Izby zapełnia historia 9 Pułku Strzelców Konnych.

Mamy tu m.in. oryginalny mundur oficera 9 pułku strzelców konnych, który poległ 13 września 1939 w bitwie pod Domanowem, na południe od Białegostoku. Właśnie tam odbyła się największa bitwa 9 pułku strzelców konnych i tam obecnie znajduje się szkoła, której patronem jest właściciel munduru – Rotmistrz Izydor Kołakowski. Mamy również książeczkę rotmistrza, odznakę oficerską 9 pułku strzelców konnych patent oficerski, te rzeczy przekazał nam pasierb rotmistrza – dodaje Maciej Grabowski.

Historyczny spacer po Grajewskiej Izbie można odbyć za darmo od poniedziałku do piątku od 8 do 16.

mb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 5 =