RN
TwitterFacebook

Koronawirus: Aktualna lista powiatów w strefie żółtej i czerwonej

Od jutra (21.08.) powiat grajewski zostaje wyłączony z żółtej strefy. Ministerstwo Zdrowia właśnie zaktualizowało listę powiatów, gdzie obowiązuję dodatkowe obostrzenia. 

Od jutra w strefach “żółtej” i “czerwonej”, gdzie obowiązują większe ograniczenia w związku koronawirusem, będzie 19 powiatów. Poinformował o tym na konferencji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Z listy, po tygodniu, wyłączony został powiat grajewski, który znajdował się w strefie żółtej.

7 powiatów znalazło się w tak zwanej czerwonej strefie, a 12 – w żółtej. Zaobserwowano tam większy przyrost zakażeń COVID-19. Strefa czerwona to powiaty: nowosądecki, wieluński, rybnicki, lipski i nowotarski oraz miasta Nowy Sącz i Rybnik. Strefa żółta to powiaty: tatrzański, jarosławski, przemyski, pszczyński, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, radziejowski oraz miasta Ruda Śląska, Żory i Biała Podlaska. Wśród powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami wymieniono: wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki oraz miasta Kraków, Katowice i Koszalin.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdzał, że wkrótce do kategorii “żółtej” trafić mogą duże miasta. 

– Kraków jest bardzo blisko, aby wejść do kategorii żółtej. Jeżeli ilość nowych zakażeń będzie w takiej dynamice jak jest w tej chwili, myślę, że w następnym tygodniu Kraków będzie niestety w kategorii »żółtej« – mówił wiceminister. Zastrzegł, że dotyczy to nie tylko Krakowa.Widzimy, że także z dużych miast Katowice i Koszalin przy takiej dynamice nowych zakażeń mogą za tydzień znaleźć się w kategorii »żółtej«.

W tak zwanej strefie “czerwonej”, poza obowiązkiem noszenia masek w przestrzeni publicznej zamknięte są siłownie, kina, wesołe miasteczka i sanatoria oraz zmniejszone są limity osób w transporcie publicznym, w restauracjach i w kościołach, na: weselach, pogrzebach i spotkaniach rodzinnych (do pięćdziesięciu osób). W strefie “żółtej” ograniczenia dotyczącą zajętych miejsc np. w kinach czy organizowania wydarzeń. Bez zmian można korzystać z transportu lotniczego, usług hotelarskich, salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz basenów.

Tydzień temu strefami czerwoną i żółtą objęte było w sumie 18 powiatów, a dwa tygodnie temu – 19.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 767 nowych zakażeniach koronawirusem. 12 osób na COVID-19 zmarło. Dotąd w Polsce potwierdzono 59378 zakażeń, a 1925 osób zmarło. Wyzdrowiało 40481 osób.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − 2 =