RN
TwitterFacebook

Koronawirus: Szpitale powiatowe w Bielsku Podlaskim i Augustowie będą przyjmować pacjentów covidowych

Szpitale w Bielsku Podlaskim i Augustowie leczą pacjentów zakażonych COVID-19. Pozostali pacjenci z tego regionu mają zabezpieczoną opiekę w placówkach do tego wyznaczonych m.in. w Grajewie. 

W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej, adekwatnie zwiększana jest baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19. Rozwój bazy będzie odbywał się w ramach 3 strumieni działań wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia, pierwszym z nich jest:

– Przekształcanie wybranych szpitali powiatowych w typowo zakaźne, mające zająć się leczeniem przede wszystkim COVID-19. Podlaski NFZ uczestniczy w definiowaniu listy tych szpitali – tak, by w regionie, w którym szpitale powiatowe są blisko siebie – jeden z nich przyjmował pacjentów niecovidowych z obu powiatów, a drugi pacjentów zakażonych COVID-19  z tych dwóch powiatów – informuje Beata Leszczyńska, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Ostatnia decyzja w tym zakresie o przekształceniu szpitali w Bielsku Podlaskim i Augustowie w szpitale o funkcji covidowej, oparta jest o fakt, iż rolę szpitali wspomagających, które przyjmą pacjentów niecovidowych przejmą:

– w przypadku pacjentów z obszaru Bielska Podlaskiego – szpitale w Hajnówce i Siemiatyczach;

– w przypadku pacjentów z Augustowa – szpitale w Grajewie i Suwałkach.

Pacjenci otrzymają również pomoc we wszystkich innych szpitalach w okolicy.

Według danych Urzędu Wojewódzkiego na 19.10.2020 r. liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 wynosiła: 607 (zajętych 342).

– Ostatnie decyzje o przekształceniu szpitali powiatowych, znacznie rozwijają  system łóżek covidowych w regionie. Jest on obecnie rozbudowywany: od 19 października o dodatkowych 151 łóżek w tym 6 intensywnej terapii; kolejny przyrost nastąpi w dniach: 20-22 października o dodatkowych 173 łóżek w tym 5 intensywniej terapii. Proces zwiększania liczby łóżek i zabezpieczania świadczeń odbywa się we współpracy: wojewody,  podlaskiego NFZ, wojewódzkich konsultantów w poszczególnych specjalnościach medycznych  i szefów placówek leczniczych. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco, w razie potrzeby podejmowane są odpowiednie działania w trybie pilnym dodaje Leszczyńska. 

PO NFZ/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − three =