RN
TwitterFacebook

Mijają 73 lata od bitwy partyzanckiej z Niemcami pod Rajgrodem [FOTO]

73 lata temu, 8 września 1944 roku w rejonie Osowe Grzędy miała miejsce bitwa partyzancka 9 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej z Niemcami.

Była to największa bitwa partyzancka w regionie. Stosunek sił stron wyrażał się w przybliżeniu 1:10, oczywiście na korzyść Niemców. Zginęło wtedy około 1500 Niemców i  około 100 z ponad 350 partyzantów. W walce poległ też dowódca 9. PSK AK rotmistrz Wiktor Konopko pseudonim „Grom”.

W związku z przypadającą rocznicą, pod pomnikiem odbyły się uroczyste obchody. Zebrani rozpoczęli je Mszą świętą w parafii pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie. Następnie udano się do leśniczówki Grzędy, gdzie rozpoczęła się oficjalna część obchodów. W trakcie swoje przemowy wygłosili posłowie, samorządowcy oraz zaproszeni goście. Po przemówieniach zebrani oddali hołd walczącym składając kwiaty oraz zapalając znicze pod pomnikiem znajdującym się w środku lasu.

Przybyli na tę uroczystość, mogli wysłuchać także piosenek patriotycznych przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie. Można było przypomnieć sobie takie utwory jak „Biały krzyż” czy „Sierpniowy skwar”.

Honorową wartę przy pomniku pełnili żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Po zakończeniu oficjalnych obchodów, wszyscy zostali poczęstowani pyszną, żołnierską grochówką.

Paulina Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight + 2 =