RN
TwitterFacebook

Niszczał przez lata, teraz będzie miejscem do spotkań [FOTO/AUDIO]

Jego Historia zaczyna się w latach 1696. Zespół klasztory Pijarów, który unosi się nad Szczuczynem, ufundował w tym roku Stanisław Antoni Szczuka, który w latach 80. XVII w. założył miasto Szczuczyn. Współfundatorem był król Jan III Sobieski. W latach 1696-1700 klasztor wybudowano, a zaraz po nim kościół pw. Imienia NMP (1701-1711). W 1805 r. rząd pruski zamknął klasztor Pijarów. Od tamtej pory pomieszczenia służyły m.in. jako wojskowy szpital polowy, świecka Szkoła Wydziałowa, mieszkania dla księży. Klasztor był też zapleczem i mieszkaniem dla pułku kozaków. W kolejnych latach ruszyła tam szkoła podstawowa, którą zamknięto w latach 90. Od tamtej pory, mury opustoszały i zaczęły niszczeć.

Dlatego społeczny komitet mieszkańców Szczuczyna z ówczesnym proboszczem Robertem Zielińskim wziął sprawy w swoje ręce. 3 lata temu ruszył remont tego zabytku.

Chcemy, aby to miejsce było takim domem pracy twórczej. Znajdzie się tu biblioteka z miejscem do relaksu. Sale, w których będzie można organizować spotkania i konferencje. Powstanie pierwsze muzeum w Szczuczynie – opowiada burmistrz Artur Kuczyński

Będzie to zaplecze dostępne dla wszystkich. Otwarte do zwiedzania wewnątrz, ale i na zewnątrz budynku. Barokowe wnętrza, będą uzupełnione barokowym krajobrazem na zewnątrz. Trwają jeszcze prace nad ogrodem. Miejsce do spacerów będzie dwupoziomowe, z pięknymi nasadzeniami i ozdobnymi latarniami.

Remont ma zakończyć się w czerwcu, wtedy odbędzie się uroczyste otwarte obiektu. Koszt gruntownego remontu to ponad 5 milionów złotych.

Relację ze spaceru po szczuczyńskim zespole klasztornym możemy odsłuchać poniżej:

mb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *