RN
TwitterFacebook

Odsłaniają fundamenty pałacu Szczuki

Szczuczyn zdobył pieniądze na odzyskanie historycznego miejsca. Jest to miejsce, gdzie stał pałac założyciela Szczuczyna Antoniego Szczuki. Jego budowa zaczyna się w 1705 roku, kończy w 1709. Ani Antoni Szczuka, ani nikt w nim nie zamieszkuje. Antoni umiera w 1710. Pałac przez lata niszczeje. Krążą też wokół niego legendy. Według niektórych dokumentów. Przed postawieniem pałacu w 1698 roku, Szczuka nakazał zbudowanie Zamku opowiada znawca historii Szczuczyna Janusz Siemion dyrektor biblioteki centrum kultury w Szczuczynie.

Pierwsze dokumenty wskazują, że Szczuka jak już chciał założyć miasto w Dolinie Wissy wymyślił sobie, że wybuduje sobie zamek ze względu na nie pewne czasy. Zamek obronny miał zaprojektować francuski architekt . Prace ruszają w 1698 roku. Dwa lata później są dokumenty, które potwierdzają wybudowanie fundamentów i zasklepienie.

Dalej dzieją się dziwne rzeczy, podkreśla Janusz Siemion.

1705 rok Szczuka pisze do żony: „Dzisiaj to założyłem fundamenta pod chałupkę naszą sam pracowałem kielnią za Waszmośćpanią i synów naszych a dwaj Duchowni Sufragani za córki nasze” – cytuje Siemion.

List napisany jest w maju, co się stało z Zamczyskiem ? Czy wznoszony pałac był na bazie fundamentów zamku? Tego nie wiadomo.

Losy pałacu też nie są łaskawe, zostaje rozebrany przez ludność po wojnie.
– Nie jeden dom, w naszym mieście ma cegły z tego miejsca-podkreśla burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński.

Miejsce staje się zapomniane, zostały jedynie fundamenty. Ponownie wokół ruin zaczyna się coś dziać w latach 70. Studenci archeologii zaczynają prowadzić tam badania. Niestety brak sprzętu, pieniędzy, badania zostają przerwane. Aby miejsce nie zostało bardziej zniszczone młodzi archeologowie decydują się zasypać to piachem.

Później rozpanoszył się Państwowy Ośrodek Maszynowy, który w tym miejscu zbudował sobie stacje paliw, zbiorniki na śmieci i małe wysypisko śmieci. Ruiny ogrodzono betonowym płotem. Zarosły Krzakami-tłumaczy Burmistrz.

W tym roku Szczuczyn dostał dofinansowanie, na odkrycie ruin. Obecnie zostały odkopane fundamenty. Miejsce zostanie ogrodzone, zabezpieczone, staną informacyjne tablice a wokół wykopaliska powstanie ścieżka spacerowa z kładkami prowadzącymi nad pozostałościami pałacu.

1 komentarz

  1. Michał Odpowiedz

    Do autora tekstu – „ze względu na nie pewne czasy” poprawnie powinno być „niepewne czasy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *