TwitterFacebook

Podlaskie. Strażacy ochotnicy szkolili terytorialsów [FOTO]

W miniony weekend terytorialsi z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli kolejne szkolenia. Tym razem pod okiem strażaków-ochotników z OSP Szczuczyn uczyli się podstaw ratownictwa technicznego i medycznego.
 
W szkoleniu wzięła udział kompania saperów – to pododdział dysponujący specjalistycznym sprzętem niezbędnym zarówno na polu walki, jak i w działaniach kryzysowych. Podczas zajęć były wykorzystywane nożyce hydrauliczne, rozpieracze i agregaty będące na wyposażeniu jednostki. Ten sprzęt może być używany zarówno w przypadku wystąpienia zagrożeń w czasie pokoju (np. katastrof budowlanych czy masowych wypadków), ale też do usuwania zniszczeń spowodowanych działaniami bojowymi.

W roli instruktorów wystąpili strażacy-ochotnicy z OSP Szczuczyn. Żołnierze uczyli się tego, jak: zabezpieczyć pojazd przed rozpoczęciem akcji; najszybciej dostać się do poszkodowanego; ewakuacji rannego z pojazdu, która nie doprowadzi do pogłębienia urazu. Terytorialsi mieli też szansę praktycznego użycia gaśnic (zbliżonych do tych, jakie są na wyposażeniu wojskowych ciężarówek).

Nie było to jedyne szkolenie z OSP w miniony weekend. W sobotę wspólne zajęcia realizowali żołnierze kompanii logistycznej i dowodzenia oraz strażacy z OSP Rudka (powiat bielski).

Elementy systemu zarządzania kryzysowego WOT stanowią integralną część sytemu zarządzania kryzysowego resortu obrony narodowej. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej siły i środki 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej są włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Celem WOT jest uzupełnianie, a nie dublowanie, możliwości cywilnych służb. Istotą wspólnych szkoleń ze służbami jest dążenie do uzyskania efektu w postaci polepszenia szybkości i jakości reakcji na zdarzenie kryzysowe.

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *