RN
TwitterFacebook

Rajgród: Seniorzy dowiedzą się więcej o swoim bezpieczeństwie

W Urzędzie Miejskim w Rajgrodzie zainaugurowano projekt „Seniorzy – Bezpieczeństwo – Edukacja”. Partnerem zadania jest Powiatowa Komenda Policji w Grajewie.

Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Grajewie mają na szczególnej uwadze bezpieczeństwo osób starszych. Projekt, który właśnie rozpoczynają obejmuje cykl spotkań skierowanych do seniorów, mających na celu zminimalizowanie zagrożeń najczęściej dotykających osoby starsze i uniknięcie ich konsekwencji.

KPP w Grajewie nawiązała współpracę z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Rajgrodzie, w ramach której będzie realizowany projekt „Seniorzy – Bezpieczeństwo – Edukacja”. Celem serii spotkań mundurowych z seniorami jest podniesienie świadomości osób starszych na temat właściwych zasad bezpieczeństwa.

Pierwsza prelekcja została wygłoszona podczas inauguracji projektu i miała miejsce w Urzędzie Miejskim w Rajgrodzie. Zebrani mogli dowiedzieć się jak ustrzec się przed takimi formami oszustw jak „na wnuczka” czy „policjanta”. Zostały także przedstawione najważniejsze aspekty bezpieczeństwa, najczęściej stosowane przez oszustów metody wyłudzeń i nadużyć oraz sposoby radzenia sobie z tego typu przestępstwami. Zwrócono również uwagę na istotę pomocy sąsiedzkiej i problem braku zaangażowania, współczucia i bezczynność w stosunku do zauważanych problemów w życiu osób z najbliższego otoczenia. W jednej z części prelekcji poruszony został temat przemocy wobec osób starszych. Przedstawiono przykłady sytuacji obrazujących przemoc fizyczną i psychiczną w stosunku do osób w podeszłym wieku, a także zaproponowano sposoby radzenia sobie w podobnych sytuacjach. Między innymi zaprezentowane zostały placówki, w których seniorzy mogą uzyskać pomoc i wsparcie w tego typu sytuacjach. Istotnym elementem prelekcji było przypomnienie o obowiązku noszenia odblasków w czasie poruszania się po drogach wraz z przedstawieniem korzyści jakie płyną ze stosowania tego rodzaju ostrożności.

Pierwsze spotkanie zorganizowane w ramach projektu profilaktycznego zgromadziło wielu słuchaczy, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji. Projekt „Seniorzy – Bezpieczeństwo – Edukacja” został wyłoniony w ramach rządowego programu przeciwdziałania przestępczości i aspołecznym zachowaniom „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017.

Paulina Wiśniewska/ FOTO:KPP Grajewo 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *