RN
TwitterFacebook

Region. Nowe ognisko ASF w okolicy Grajewa

Ponad 700 sztuk trzody zostanie zutylizowanych. Obszarem zagrożonym wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń objęto 26 miejscowości w regionie – to skutki wykrycia nowego ogniska ASF-u pod Grajewem. 

Ognisko ASF nr 15 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywanych było 708 świń. Jest to gospodarstwo w miejscowości Marchewki w powicie ełckim. W związku z tym w województwie podlaskim także wprowadzono restrykcje.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie określił obszar zapowietrzony w miejscowości Cyprki w gminie Grajewo. Obszarem zagrożonym wystąpieniem ASF objęto 26 miejscowości w gminach Grajewo i Szczuczyn oraz miasto Grajewo.

Oznacza to liczne obostrzenia m.in. zakaz wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw, organizowania polowań zbiorowych i odłowów zwierząt łownych, wywożenia i rozrzucania ściółki oraz nawozu naturalnego pochodzącego od świń, wysyłki ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi oraz produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych ze świń bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii. 

Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina i nakazie oczyszczenia, odkażenia, a jeżeli jest to konieczne, także dezynfekcji środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu: zwierząt, tusz, środków żywienia zwierząt i przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie się choroby.

BB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *