RN
TwitterFacebook

Region. Samorządowcy dyskutowali o przebiegu S16

“S16 Droga do rozwoju!” Pod tym hasłem w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Szczuczynie spotkali się parlamentarzyści oraz samorządowcy, dla których idea budowy arterii komunikacyjnej wschód – zachód jest działaniem priorytetowym. Chodzi o utworzenie węzła Guty – Knyszyn, który da szansę na rozwój tego regionu.

Wszyscy samorządowcy obecni na spotkaniu zgodnie podkreślali, że droga S16 w przebiegu Węzeł Guty – Knyszyn to szansa na:

  • prawdziwą obwodnicę Grajewa, Moniek i Knyszyna,
  • minimalną ingerencję w przyrodę, szczególnie w wariancie nr 1 biegnącym w zasadniczej części po śladzie drogi krajowej nr 65,
  • rozwój inwestycyjny całego regionu i to nie tylko gmin, przez które przebiegała będzie trasa, ale również gmin sąsiednich,
  • pozyskanie nowych inwestorów i rozwój lokalnych rynków pracy,
  • uzyskanie tak niezbędnego połączenia z portami morskimi,
  • poprawa komunikacji i przede wszystkim bezpieczeństwa,
  • dopełnienie drogowego oblicza i potrzeb Województwa Podlaskiego.
Co ważne, wszyscy zaznaczali również to, iż nie zależy im na budowaniu opozycyjnego podejścia do kwestii związanych z przebudową drogi krajowej DK8 z Białegostoku do Augustowa. GDDKiA uruchomiła planowane w Programie Budowy 100 obwodnic działania związane z budową obwodnic: Suchowoli, Sztabina, Białobrzegów i Augustowa. Gotowa już dokumentacja dla rozwiązania 2+1 po oddaniu do użytkowania Via Baltica pozwoli na budowę drogi dopasowanej do natężenia ruchu. A łącznika wschód – zachód w postaci przedłużenia drogi S16 od Węzła Guty do Węzła Knyszyn i drogi S19 nikt i nic nie jest w stanie zastąpić.
 
Poseł Kazimierz Gwiazdowski przypomniał o aktywnie działającej grupie posłów, którzy w ramach prac parlamentarnych czuwają nad losami tejże inwestycji.
 
Obecny na spotkaniu poseł Stefan Krajewski razem z Radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego Wojciechem Grochowskim również wyrazili jednoznaczne poparcie dla omawianych i wspieranych rozwiązań.
 
Samorządowcy z Radziłowa, Wąsosza, Szczuczyna, miasta Grajewo, gminy Grajewo, Powiatu Grajewskiego, Goniądza, Moniek, Trzciannego i Knyszyna poruszyli wiele praktycznych kwestii, przedstawiając swoje stanowiska. Z powodu wcześniej zaplanowanych obowiązków w spotkaniu nie mógł wziąć udziału prezydent Ełku, który mimo nieobecności jednoznacznie opowiedział się za niezbędnością budowy drogi S16 oraz zadeklarował włączenie się w kolejne podejmowane działania.
 
Zebrani podkreślili, że celem tego i kolejnych spotkań ma być właśnie połączenie działań i wysiłków na rzecz realizacji inwestycji jaką jest budowa drogi S16. Ponownie jako najbardziej optymalny wskazano wariant nr1 z trzech zaproponowanych na bieżącym etapie inwestycyjnym.
 
– Dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do Szczuczyna, żeby rozmawiać o inwestycji dla nas wszystkich niezwykle ważnej. Dziękuję za pozytywną atmosferę spotkania oraz merytoryczną dyskusję i do następnego razu, który z pewnością nastąpi, bo droga S16 to rzeczywiście szansa na rozwój – powiedział na zakończenie spotkania burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński.
 
UM Szczuczyn/red. pg
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eleven − 6 =