TwitterFacebook

Szczuczyn liderem projektu międzynarodowego

Na uroczystej sesji Rady Miasta Szczuczyn podpisano dokumenty, na mocy których zatwierdzono partnerstwo miast: Szczuczyna, miasta Kovel z Ukrainy i Szczuczyna z Białorusi. Zdecydowano także o przyszłości projektu „Transgraniczne Centra Dialogu Kultur”. Projekt będzie równolegle realizowany w Polsce, na Białorusi i na Ukrainie. Na realizację projektu partnerzy pozyskali dwa i pół miliona euro.

Projekt przewiduje budowę, na bazie istniejących obiektów sportowych, swoistych centr kultury, które w przyszłości służyć będą nie tylko jako boiska, ale też bazy do organizowania wydarzeń lokalnych, ponadlokalnych czy wręcz międzynarodowych.

Jak podkreśla burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński – podpisanie umów to zwieńczenie blisko dwuletnich starań, zmierzających do wspólnej realizacji projektu:

W ramach naszej wcześniejszej współpracy samorządowej zauważyliśmy, że po każdej ze stron funkcjonują już zniszczone obiekty sportowe w postaci stadionów miejskich. Postanowiliśmy zrobić z nich takie transgraniczne centra dialogu kultur i napisaliśmy projekt – mówi Artur Kuczyński.

Z puli przyznanych dwóch i pół miliona euro w polskim Szczuczynie pozostanie jeden milion sto tysięcy euro, pozostała część będzie podzielona po połowie i trafi do partnerów na Białorusi i Ukrainie.

Honorowym ambasadorem projektu został Maciej Makuszewski, rodowity szczuczynianin, piłkarz, obecnie zawodnik Lecha Poznań i co najważniejsze – członek kadry narodowej Adama Nawałki.

Ważnym punktem uroczystej sesji Rady Miasta Szczuczyn było podsumowanie projektu, realizowanego w oparciu o środki z dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. To projekt o nazwie „Asfaltowa gmina”. Dzięki jego realizacji w każdej z miejscowości w gminie Szczuczyn wykonano krótszy lub dłuższy odcinek drogi. Całość projektu zamknęła się kwotą około 5 milionów złotych. Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego to kwota około 3 milionów złotych, a Urząd reprezentował członek zarządu województwa Stefan Krajewski.

Na sesji były też akcenty kurtuazyjne. Panowie Artur Kuczyński – burmistrz Szczuczyna oraz reprezentant Polski Maciej Makuszewski, otrzymali z rąk Sławomira Kopczewskiego – prezesa Podlaskiego Związku Piłki Nożnej pamiątkowe grawertony za wieloletni wkład w rozwój piłki nożnej na Podlasiu, natomiast Stefan Krajewski otrzymał tytuł „Przyjaciela Szczuczyna”.

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *