RN
TwitterFacebook

Szczuczyn: Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur wyrasta z ziemi [FOTO]

Przy ulicy Sportowej w Szczuczynie powstaje Transgraniczne Centrum Dialogu Kultur w Szczuczynie. Dotychczasowy stadion miejski stanie się centrum promocji różnorodności kulturowej i etnicznej regionów.

Inwestycja możliwa dzięki projektowi “Transgraniczne Centra Dialogu Kultur Polska-Białoruś-Ukraina”, który jest jednym z trzech projektów dofinansowanych i realizowanych w ramach Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Głównym celem projektu złożonego przez Gminę Szczuczyn, który otrzymał dofinansowanie równe 2,35 mln euro, jest promocja różnorodności kulturowej i etnicznej regionów Szczuczyn w Polsce, Szczuczyn na Białorusi oraz Kowla na Ukrainie. W tym celu powstaną trzy transgraniczne centra dialogu kultur, które zajmą się organizacją wydarzeń promujących wspólną kulturę pogranicza oraz opracowana zostanie strategia rozwoju turystyki na obszarze pogranicza Polski, Białorusi oraz Ukrainy. Projekt realizować będą partnerzy z trzech krajów: Gmina Szczuczyn z Polski, Komitet Wykonawczy Rady Miasta Kowel z Ukrainy i Wydział Edukacji, Sportu i Turystyki Komitetu Wykonawczego Rejonu Szczuczyńskiego z Białorusi.

W ramach projektu każdy z Partnerów wybuduje obiekt infrastrukturalny przeznaczony pod imprezy plenerowe, szeroko promujące kulturę pogranicza, w którym powstanie zadaszona scena koncertowa, widownia, plac namiotowy, nowa infrastruktura techniczna oraz obiekty kubaturowe tj. budynki z zapleczem szatniowo-sanitarny, budynki kasy biletowej, parkingi. Obiekty będą doposażone w sprzęt nagłaśniający, oświetlenie, monitoring. Całość dostosowana zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. W każdym przypadku Centra Dialogu powstaną na bazie byłych obiektów sportowych.

– Fundamenty jednej z ośmiu trybun są już na tzw. budowlanym poziomie zero. Druga za chwilę ten poziom osiągnie, a nasi spece na budowie już pracują nad dwiema kolejnyminapisał w serwisie społecznościowym Artur Kuczyński, burmistrz Szczuczyna, który bardzo szczegółowo relacjonuje inwestycje gminne. 

Transgraniczne Centrum Dialogu powinno powstać do 2021 roku. 

UM Szczuczyn/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 1 =