RN
TwitterFacebook

V kwesta “Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii” [FOTO]

Trzy dni potrwa tegoroczna kwesta z cyklu “Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii”. Rozpocznie się jutro (31.10) i będzie kontynuowana w czwartek oraz piątek.

Stowarzyszenie “Nasz Szczuczyn” już po raz piąty organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytków szczuczyńskiej nekropolii. Dotychczas udało się zebrać blisko 30 tysięcy złotych i odrestaurować 6 nagrobków. Ze środków zgromadzonych podczas ubiegłorocznej kwesty odrestaurowane zostały nagrobki Henia Piaskowskiego, Marianny Sulewskiej i Alexa Łapczyńskiego. Wszystkie 3 nagrobki pochodzą z pierwszej połowy XX wieku.

W planach jest rekonstrukcja kolejnych 3 nagrobków. – Następne nagrobki, które zostaną odrestaurowane i na lata będą w przestrzeni cmentarza świadczyć o naszej tradycji, kulturze, o dbaniu o tych, których wśród nas już nie ma – podkreśla Janusz Siemion, członek Stowarzyszenia “Nasz Szczuczyn”. W tym roku wspólnie z proboszczem parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie ks. Jackiem Majkowskim, administratorem szczuczyńskiej nekropolii podjęto decyzję o konserwacji nagrobków pochodzących z początku XX wieku. – Są to nagrobki zmarłej tragicznie, urodzonej w Warszawie, 19-letniej Zebiny Antoniny Zyskowskiej, Antoniny z Kajlińskich Wysockiej oraz Franciszka Podkowicza informuje Anna Wojsław, prezes Stowarzyszenia “Nasz Szczuczyn”. Prace konserwatorskie prowadzone są za zgodą administratora cmentarza w Szczuczynie i wiedzą Urzędu Konserwacji Zabytków. – Wszystkie nagrobki z przełomu XIX i XX wieku, to krypty, piwnice i zawsze zabezpieczamy pod nadzorem konserwatora – dodaje Janusz Siemion.

Do wsparcia kwesty na portalu społecznościowym zachęca również burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński: “Spotkajmy się w miejscu, które kryje historią naszego miasta… Zobaczcie efekty ubiegłorocznej zbiórki i uwierzcie w siłę złotówki! (…) Proszę o wsparcie! Każdy z tych grobów, to kawałek historii ludzi, którzy tworzyli w pewien sposób Szczuczyn”. A większość zabytkowych nagrobków i wszystkie grobowce znajdujące się na szczuczyńskiej nekropolii wymagają remontu i konserwacji. Warto dodać, że cmentarz liczy 207 lat, zaś najstarsze zachowane tam nagrobki pochodzą z początku XIX wieku.

Marzena Wiśniewska

fot. Stowarzyszenie “Nasz Szczuczyn”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten + 13 =