TwitterFacebook

W Grajewie powstanie sieć gazowa

W Grajewie podpisano umowę między Polską Spółką Gazownictwa a wykonawcą gazyfikacji Grajewa. Instalacja zasilana będzie w oparciu o technologię regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Główna sieć gazowa w Grajewie będzie przebiegała w ulicach: Ekologiczna, 9-go Pułku Strzelców Konnych, Szpitalna, część Wojska Polskiego, Partyzantów, Przemysłowa, Elewatorska, Magazynowa oraz Robotnicza. Z tej głównej sieci będą później robione tak zwane przyłącza. Stacja gazowa znajdzie się przy ulicy Ekologicznej. 

Jak wyjaśnia dr Adam Węgrzyn, członek zarządu PSG – W Grajewie powstaną dwa podstawowe obiekty technologiczne, to zbiornik kriogeniczny oraz parownica. Zbiornik kriogeniczny o pozycji horyzontalnej, który ma 60 metrów sześciennych pojemności, to jest 25 ton. Jeżeli chodzi o położenie to w tym przypadku zajmie to około hektara ziemi, taka jest powierzchnia tego obiektu technologicznego. Jeżeli chodzi o sam proces to z cysterny przepompowywany jest ciekły gaz LNG do zbiorników kriogenicznych, wtedy parownice podgrzewają go do odpowiedniej temperatury, a następnie w postaci gazowej jest dostarczany do odbiorcy.

Łącznie w Grajewie powstanie 5340 metrów sieci gazowej w sześciu gazociągach. Budowa jest planowana w dwóch etapach. Pierwszy z nich to budowa stacji redukcyjno- pomiarowej średniego podwyższonego ciśnienia o przepustowości Q-3150 [Nm3/h]. Następny etap to budowa stacji regazyfikacji LNG.

Klienci indywidualni oraz przedsiębiorcy będą mogli dołączyć się do sieci gazowej. Będą musieli wypełnić odpowiednie wnioski, następnie ustalić warunki przyłączenia do sieci gazowej oraz podpisać umowę. Opłata przyłączenia dla klienta indywidualnego to 1932 złote netto i dotyczy odbiorców, których instalacja nie przekroczy 15 metrów oraz moc urządzeń nie będzie większa niż 10m3/h.  W innych przypadkach warunki oraz koszty będą ustalane indywidualnie.

W Grajewie sieć gazową oraz stację wykonają dwie firmy: KREKOM S.C, która swoją część prac rozpocznie  w połowie maja 2018 oraz TECH-GAS S.C, która wejdzie na plac budowy w styczniu 2018.

W latach 2016 – 2020 Polska Spółka Gazownictwa w województwie podlaskim realizuje swoje inwestycje, w których łączna suma długości sieci to 182,21 km, a także 8 nowych stacji gazowych.  Nakłady inwestycyjne wyniosą 364,75 min złotych.

Paulina Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *