RN
TwitterFacebook

“Z historii pomiarów” w Grajewskiej Izbie Historycznej

Jak kiedyś mierzono, ważono, liczono? Wystawę czasową “Z historii pomiarów” można oglądać w Grajewskiej Izbie Historycznej. Tworzą ją interesujące przedmioty, takie jak: maszyny liczące, węgielnica, kalibromierz, mikrometr, taśmy miernicze. m.in. taśma do skoku w dal. Nie zabrakło eksponatów z czasów szkolnych: linijek, ekierek, cyrkli. Najbardziej przykuwają jednak uwagę wagi i przepiękne zegary pochodzące głównie z XIX i XX wieku.

Jest też akcent grajewski. – Są wagi, które właśnie w Grajewie były produkowane. Przez kilkanaście lat istniał tutaj zakład produkcyjny, który był filią zakładu z Lublina. Jego wieloletnim kierownikiem był Szymon Jegliński. Udało się też odnaleźć pieczęcie „Lubelskie fabryki Wag w Lublinie zakład nr.4 w Grajewie”. Zakład był na dawnej ulicy Nowotki. Wagi produkowane w Grajewie wyróżniały się jaskrawymi kolorami – opowiada o wystawie specjalista Grajewskiej Izby Historycznej Maciej Grabowski.

Na wystawie są specyficzne rodzaje wag, możemy zobaczyć np. bezmiany. Najstarszym natomiast eksponatem jest zegar. – To czasomierz stojący angielski. Wysoki, z namalowaną dziewczynką. Jeżeli chodzi o dokładną datę niestety nie ma dokumentów. Natomiast zegar modny był w Anglii około 1820 roku. Dlatego podejrzewamy, że jest właśnie z tego roku – tłumaczy Maciej Grabowski. Wystawa ma dużą wartość edukacyjną. – Mamy zegarki naręczne, pokazujemy, że za pomocą zegarków odmierzmy nie tylko czas, ale wyznaczamy strony świata. Potrzebny jest do tego jednak słoneczny dzień – dodaje przewodnik.

Wystawę w Grajewskiej Izbie Historycznej można oglądać do 6-go kwietnia od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 15.30.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + twenty =