RN
TwitterFacebook

Z wizytą u strażaków grajewskich [FOTO]

Grajewscy strażacy gościli grupę 70 dzieci w wieku 7-12 lat wraz z 30 opiekunami, którzy postanowili spędzić ferie w rodzinnym mieście. Spotkanie ze strażakami zorganizowali duszpasterze z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie w ramach przedsięwzięcia „Zimowisko z Matką Bożą”.

Uczestników spotkania podzielono na 3 grupy wiekowe, z którymi przeprowadzono pogadanki na temat zagrożeń zimowych, w tym trwającej kampanii społecznej „Czad i ogień. Obudź czujność” oraz akcji „Bezpieczne ferie”. Poza tym w planie wycieczki przewidziano pokazy sprzętu ratowniczo-gaśniczego, zasady udzielania pierwszej pomocy i funkcjonowanie stanowiska kierowania.

W czasie prezentacji „Czad i ogień. Obudź czujność” zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie kpt. Arkadiusz Lichota przekazał dzieciom
i opiekunom podstawowe informacje o tlenku węgla – czym jest, w jakich okolicznościach powstaje, jak zapobiegać zatruciom oraz zasadach udzielania pomocy osobom, które uległy zatruciu czadem. Natomiast w ramach akcji „Bezpieczne ferie” zaapelowano do uczniów o to, aby korzystali tylko i wyłącznie ze sprawdzonych lodowisk, które zagwarantują im bezpieczeństwo. Wszystkim uczestnikom wycieczki uświadomiono, że pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na zamarznięte rzeki, jeziora i inne zbiorniki wodne, gdyż korzystanie z takich lodowisk zawsze jest ryzykowne.

Jak zawsze podczas tego typu spotkań dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sprzętu ratowniczo-gaśniczego i zasady udzielania pierwszej pomocy przez funkcjonariuszy naszej jednostki. Osoby chętne miały możliwość założenia odzieży ochronnej i hełmu strażackiego oraz sprawdzenia swoich umiejętności podczas prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie.

kpt. Arkadiusz Lichot/fot. st. asp. Maciej Cybula

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *