RN
TwitterFacebook

10. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Mija 10 lat od beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, obrońcy praw człowieka w PRL, męczennika za wiarę zamordowanego przez funkcjonariuszy bezpieki w 1984 roku. Ksiądz Popiełuszko był kapłanem w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie. Odprawiane przez niego Msze święte za Ojczyznę, także w okresie stanu wojennego, gromadziły tysiące wiernych.

W homiliach ksiądz Jerzy mówił o prawach człowieka i obronie ideałów ‚Solidarności’, a także o sprzeciwie wobec przemocypodkreśla Katarzyna Soborak, prowadząca Archiwum księdza Jerzego Popiełuszki.Ksiądz Jerzy był kapłanem, który nigdy nie mówił o człowieku źle. Mówił, że należy potępiać zło, ale nigdy nie potępiać człowieka. Podczas mszy świętych za ojczyznę ksiądz Jerzy ciągle nawiązywał, żeby głosić prawdę, a prawda to zgodność słów z czynami, mamy wypowiadać prawdę, kiedy inni milczą, a żeby wypowiadać prawdę, należy posiadać cnotę męstwa – zaznaczyła notariusz w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki.

Katarzyna Soborak dodaje, że błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko czerpał z nauczania prymasa Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Głosił na temat wolności, jedności i sprawiedliwości. „Kiedy mówił o wolności, to mówił o wolności człowieka, który ma czyste sumienie i głosi prawdę” – dodaje kierownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu księdza Jerzego Popiełuszki.

Katarzyna Soborak przywołuje słowa świętego papieża Jana Pawła II, mówiącego, że Bóg dał mu łaskę podobieństwa śmierci do męki Chrystusa. „Ojciec święty, kiedy był na tamie we Włocławku, w miejscu gdzie ksiądz Jerzy był wrzucony do Wisły, powiedział, że ks. Jerzy Popiełuszko jest patronem naszej obecności w Europie, za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus. Dał swoje życie za nas wszystkich” – podkreśla Katarzyna Soborak.

19 października 1984 roku kapelan „Solidarności” został porwany i zamordowany przez SB. Pogrzeb księdza Popiełuszki zgromadził ponad milion osób i przerodził się w wielką manifestację przeciwko komunistycznej władzy.

Jego grób przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie jest celem licznych pielgrzymek. Odwiedziło go dotychczas ponad 20 milionów wiernych. Modlił się przy nim w 1987 roku Jan Paweł II oraz kardynał Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI.

Po 13-letnim procesie beatyfikacyjnym, 6 czerwca 2010 roku ksiądz Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego. Mszy św. na placu Piłsudskiego w Warszawie przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. W uroczystości wzięło udział ponad 250 tysięcy wiernych, w tym matka księdza Jerzego Marianna, jego przyjaciele oraz liczni przedstawiciele polskiego świata pracy. Następnie ulicami Warszawy wyruszyła procesja z relikwiami. Wierni przeszli do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie w Panteonie Wielkich Polaków złożono relikwie księdza Jerzego.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *