RN
TwitterFacebook

12 kroków by stać się najpiękniejszą wersją siebie – red. Porzeziński w Łomży [FOTO / AUDIO]

Rafał Porzeziński, dziennikarz radiowy i telewizyjny znany z programu „Ocaleni”, emitowanego w Telewizji Polskiej, odwiedził Łomżę i spotkał się z mieszkańcami.

Redaktor Porzeziński od wielu lat zajmuje się problematyką szeroko pojętego uzależnienia. Sam zresztą doświadczył czym jest uzależnienie i jak potrafi ono zniszczyć życie człowieka. Jako trener terapii uzależnień jest propagatorem programu 12 kroków, który, jak zaznacza, nie jest tylko programem dla osób uzależnionych, ale dla wszystkich, którzy chcieliby się stać najpiękniejszą wersją siebie samego.

Rafał Porzeziński zwrócił uwagę, iż wakacje to czas inicjacji alkoholowych, narkotykowych czy jeszcze innych. Alkohol sam nas za gardło nie chwyci, ale fakt, że jest tak obecny, tak reklamowany i jeszcze w kolejnych punktach sprzedawany, brakuje żeby jeszcze w szkołach nie było jakiejś budki z piwem bezalkoholowym na początek. Na pewno nie jest łatwo się przed nim obronić zwłaszcza młodym, szczególnie podczas wakacji, kiedy zaczyna się ten moment badania granic wolności. Inicjacje alkoholowe, zresztą inne również, te ryzykowne najczęściej mają miejsce w wakacje. Spotykając się z osobami w ramach tego cyklu (dop. red. „Ocaleni”) dowiaduję się, że ten moment początku czy też zachęty wiązał się bardzo często z dostępnością. I to nie tylko dostępnością, gdzie można wejść kupić i nikt nie weryfikuje wieku, ale też z faktem, że po spożyciu będę poza kontrola rodzicielską, czyli gdzieś tam daleko, na wakacyjnym biwaku, gdzie i kaca będzie łatwiej wyleczyć i przetrzymać to wszystko.

Jako działania profilaktyczne ale też jako antidotum na wchodzenie w te wszystkie niebezpieczne sytuacje, redaktor Porzeziński wskazuje na dobre rodzinne relacje.

Przeciwdziałamy wchodzeniu w uzależnienie, budując relacje zdrowe, normalne prawdziwe, takie które zaczynają się od spojrzenia głębokiego w oczy, a nie tylko w dzienniczek, czy tam jest piątka, czy szóstka czy jedynka. To nie jest budowanie relacji, to jest zdrowa rodzicielska kontrola, ale moment, w którym nie znasz imion przyjaciół swojej córki czy syna to jest moment, w którym straciłeś kontakt z ziemią. To znaczy mamy problem – mówił Rafał Porzeziński.

Temat relacji z najbliższymi pojawiał się podczas całego spotkania, w czasie którego dziennikarz w bardzo szczegółowy sposób przybliżył zebranym program 12 kroków. Program, w którym odnaleźć się mogą zarówno osoby wierzące jak i niewierzące, uzależnieni od alkoholu jak i innych substancji, a także osoby, które chciałyby polepszyć swoją jakość życia.

Redaktor Rafał Porzeziński przyjechał do Łomży na zaproszenie biskupa Tadeusz Bronakowskiego, a spotkanie miało na celu zawiązanie łomżyńskiej koalicji trzeźwości, jak wspomniała na początku spotkania dr Agnieszka Muzyk współorganizatorka spotkania. Zaplanowane są już kolejne spotkania, m.in. 1 września z Marianem Romaniukiem, który wygłosi wykład „Stefan kardynał Wyszyński wobec trzeźwości narodu” oraz w październiku spotkanie z ks. dr Markiem Dziewieckim.

W trakcie spotkania red. Porzeziński wyjaśnił m.in termin tolerancja.

JE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *