RN
TwitterFacebook

20 lat pracy trenerskiej Andrzeja Korytkowskiego

Mija 20-sta rocznica pracy trenerskiej Andrzeja Korytkowskiego (Ludowy Łomżyński Klub Sportowy „PREFBET ŚNIADOWO” Łomża). W tym okresie jego zawodnicy zdobyli 65 medali Mistrzostw Polski (32 osoby), ustanowili 5 rekordów Polski z czego 2 są nadal aktualne (4×400 juniorów z 2008 i bieg godzinny Justyny Korytkowskiej 16,397 m z 2014 roku). Zawodnicy trenera Korytkowskiego startowali również na Mistrzostwach Świata, Europy czy też Uniwersjadzie.

Pracę trenerską zaczynał w KS Warszawianka, a następnie z jego inicjatywy powstał klub „PREFBET”, którego obecnie jest prezesem. Jak sam mówi największym sukcesem są medale Mistrzostw Polski czy też występy w reprezentacji kraju Katarzyny Smakowskiej, Rafała Pogorzelskiego, czy Justyny Korytkowskiej. W przypadku pierwszej dwójki zawodnicy, gdy trafili do klubu nie rokowali praktycznie nadziei na przyzwoite wyniki, a zdobyli po kilka medali MP oraz wystąpili w reprezentacji kraju. Trochę inna jest historia Justyny Korytkowskiej, prywatnie żony Andrzeja, która w 2004 reprezentując inny klub zajęła „zaszczytne” ostatnie miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów na 800 metrów i postanowiła skończyć z biegami. Andrzej Korytkowski „wyprosił” wtedy Justynę, żeby dała mu trenerską szansę. Po 2 miesiącach zawodniczka zdobyła minima na Mistrzostwa Polski na 4 dystansach i uwierzyła, że może coś dużego osiągnąć. Efektem tej współpracy jest 12 medali Mistrzostw Polski, rekord kraju, klasa mistrzowska międzynarodowa, występy w reprezentacji i starty w zawodach w 20 krajach świata a prywatnie… roczna córeczka Anastazja.

W 2008 roku zawodnicy trenera Korytkowskiego zdobyli medale we wszystkich kategoriach wiekowych w jakich są rozgrywane Mistrzostwa Polski, plus w finale Czwartków Lekkoatletycznych, tj. Senior, Młodzieżowiec, Junior, Junior Młodszy, Młodzik i dziecko. – To ewenement w skali kraju. Nie udało się ustalić innego trenera w Polsce, który w jednym roku podjął się takie zadania, bo przeważnie trenerzy zajmują się 1-2 kategoriami – informuje Andrzej Korytkowski. Również na koniec 2008 roku po rekordzie Polski Juniorów w sztafecie 4×400 i zdobyciu na tych samych zawodach 3 medali na 400 m, trener Korytkowski został powołany na trenera 400 m juniorów, ale zrezygnował z tej funkcji ze względu na swoich podopiecznych. W 2009 zawodnicy spod skrzydeł trenera Andrzeja zdobyli niebagatelną ilość 159 punktów we współzawodnictwie sport dzieci i młodzieży!

– Pamiętam pierwszy dzień w roli trenera. Poszedłem do szkoły podstawowej w Śniadowie i nauczyciel gimnazjum pan Dariusz Szymański zapytał czy chciałbym pomóc w przygotowaniu chłopców do sztafety 10x1000m. Po 3 tygodniach treningów uczniowie zajęli w byłym województwie łomżyńskim 2 miejsce, co przekonało mnie do pracy w lekkiej atletyce. Moim ostatnim niespełnionym marzeniem, jest doprowadzenie do Igrzysk Olimpijskich zawodnika. Dwukrotnie blisko była Justyna Korytkowska, ale odniosła 2 razy poważne kontuzje z winy innych zawodniczek. Najbliższe Igrzyska już za 2 lata w Tokio – mówi Andrzej Korytkowski.

Najlepsi podopieczni Andrzeja Korytkowskiego:

Justyna Korytkowska – 12 medali MP, reprezentantka kraju, rekordzistka Polski

Arkadiusz Wojno – 10 medali MP, reprezentant kraju, 2 rekordy Polski

Ewelina Lubiejewska – 9 medali MP. Reprezentantka kraju

Magdalena Stankiewicz – 7 medali MP, reprezentantka kraju, rekord Polski

Daniel Chyliński – 7 medali MP, 2 rekordy Polski

Rafał Pogorzelski – 5 medali MP, reprezentant kraju

AK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *