RN
TwitterFacebook

228. rocznica II Rozbioru Polski

Zdrada przeciwników Konstytucji 3 Maja oraz sojusz Rosji i Prus, ówczesnych sąsiadów Rzeczpospolitej w znacznym stopniu osłabiły funkcjonowanie państwa polsko–litewskiego, co doprowadziło do kolejnych od 1772 r. strat terytorialnych. W sobotę (23.01.) mija 228. rocznica II Rozbioru Polski, jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w dziejach polskiej historii.

23 stycznia 1793 roku został wykonany kolejny krok w drodze do wymazania Polski z mapy świata. Tego dnia cesarzowa Rosji – Katarzyna II i król Prus – Fryderyk Wilhelm II podpisali traktat o Drugim Rozbiorze Polski. Nasze państwo straciło kolejne ważne dla nas ziemie.

Przyczyną tego tragicznego wydarzenia była porażka Polski w wojnie z Rosją w 1792 roku oraz przejęcie rządów w naszym kraju przez targowiczan. To ich sumienie obciąża rozbiorowy traktat z 1793 roku.

W jego wyniku, Prusy zagarnęły całkowicie: Wielkopolskę, Kujawy, część Mazowsza oraz Gdańsk i Toruń (łącznie był to obszar o powierzchni 58 tys. kilometrów kwadratowych). Natomiast Rosja wchłonęła kolejne wschodnie tereny Rzeczypospolitej, w tym m.in. – w całości województwa: mińskie, kijowskie i podolskie oraz w dużej części województwa: wileńskie, nowogródzkie i wołyńskie (łącznie był to obszar 250 tys. kilometrów kwadratowych).

Do całkowitego rozbioru państwa polskiego pozostały już tylko 2 lata.

oprac.: Jerzy Górko/red.: Cezary Rutkowski/Wrota Podlasia

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two + twelve =