TwitterFacebook

3 maja – święto państwowe i kościelne

Dziś obchodzimy święta Konstytucji 3 Maja i Matki Bożej Królowej Polski. Konstytucję 3 maja uchwalono w 1791. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie. Uchwalona została przez Sejm Wielki.

Profesor Jan Żaryn zwraca uwagę na związek Konstytucji 3 Maja z polską maryjnością. Podkreśla, że na Jasnej Górze – duchowej stolicy Polski – Polacy w czasach zaborów powierzali szanse na odzyskanie niepodległości.
Profesor Żaryn podkreśla, że śluby Jana Kazimierza stały się początkiem odradzającej się polskości. Wówczas w pierwszej rzeczpospolitej wyrastało wiele sanktuariów maryjnych.

Historyk zwraca uwagę na Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie dokonany przez Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Przypomina, że wielu historyków uważa, że ten akt był początkiem powstania „Solidarności”.

Uroczystość Matki Bożej jako Królowej Polski zawdzięczamy królowi Janowi Kazimierzowi, który 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej przed obrazem Matki Bożej Łaskawej ogłosił Matkę Bożą szczególną Patronką Królestwa Polskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem „Królowej Polski”. Papież Benedykt XV przychylił się do tej prośby. Biskupi zaproponowali Ojcu świętemu dzień 3 maja, aby podkreślić nierozerwalną łączność tego święta z Sejmem Czteroletnim, a zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą Konstytucją polską.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *