RN
TwitterFacebook

36 lat temu odbył się pogrzeb błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

36 lat temu, 3 listopada 1984 roku, odbył się pogrzeb brutalnie zamordowanego błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Na Żoliborz ściągnęło od 600 tysięcy do miliona osób chcących ostatni raz pożegnać księdza. Była to jedna z największych antykomunistycznych manifestacji w polskiej historii.

Świadkowie tamtych wydarzeń mówią, że nikt nie myślał o demonstracji i wszyscy zdawali sobie sprawę z zagrożenia prowokacjami, jakich mogła dopuścić się władza. Tłum podobnie myślących ludzi dawał nadzieję na zmiany – wspomina Adam Nowosad, świadek w procesie beatyfikacyjnym księdza. “Wydarzenie epokowe. To był ten moment, w którym zaczęło się u nas sporo zmieniać. Ludzie zorientowali się, że to już czas by coś zmienić bo dalej być tak nie może” – powiedział Adam Nowosad.

Anna Pietraszek, parafianka księdza Popiełuszki oraz autorka filmu dokumentalnego o jego życiu wspomina, że na pogrzeb przyjechali ludzie z całej Polski. Gdy o świcie zjawiła się razem ze znajomymi przed kościołem świętego Stanisława Kostki zaskoczył ich wielki i szybko gęstniejący tłum. “Godzina, dwie – już były tłumy na dachach okolicznych domów. Wszystkie drzewa, słupy zajęte” – powiedziała Anna Pietraszek

Choć w tłumie nie brakowało szpicli to wszyscy zdawali sobie sprawę, że władza musi zrozumieć, że zmiany są nieuniknione. “Może oni też wiedzieli, że prowokacja się nie uda. Już nie uda się powiedzieć, że będzie rozlew krwi, że będziemy szli z kamieniami na KC” – powiedziała Anna Pietraszek.

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy SB 17 października 1984 roku. Był duszpasterzem ludzi pracy oraz kapelanem stołecznej Solidarności.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 5 =