RN
TwitterFacebook

ABC Wiary: o próbach skracania Ewangelii, monastycyzmie zachodnim, postmodernizmie i Roratach [AUDIO]

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Za nami trzecia Niedziela Adwentu, a na naszej antenie kolejne religijne tematy, które prezentowane są w ramach cyklu ABC Wiary, który od poniedziałku do piątku emitowany jest na antenie Radia Nadzieja o godz. 15.15. 

W ramach Biblijnych spotkań Joanna Ekstowicz rozmawia z ks. Zbigniewem Skuzą o Ewangelii. Tym razem biblista stara się odpowiedzieć na pytanie o cztery Ewangelie. Czy w Kościele nie było prób połączenia ich np. w jedną i stworzenia jednego tekstu? W audycji pojawi się też termin harmonizacji i redukcji tekstu Ewangelii. Co się za tym kryje odpowiedź znajdą słuchacze w najnowszej audycji.

A w ramach rozmów o ojcach pustyni ks. Marcin Sobiech przybliża osobę św. Benedykta. To już kolejna audycja o tym ojcu pustyni, który przyniósł monastycyzm wschodni na zachód. Założyciel wspólnoty mnichów na Monte Casino.

W niedzielę Świętej Rodziny biskup Janusz Stepnowski uroczyści podpisze dokument zatwierdzający nowe przygotowanie do Sakramentu Małżeństwa. Od kilku audycji staramy się przybliżyć na czym ten program będzie polegał. Tym razem ks. Jacek Kotowski zdradza jak będzie wyglądał dzień skupienia, który jest proponowany narzeczonym w trakcie przygotowania. Trzy, dwa, a może tylko jeden dzień? Między innymi na pytanie ile potrwa takie spotkanie odpowiada ks. Jacek Kotowski w najnowszej audycji.

Od października w ramach cyklu ABC Wiary na antenie rozpoczęliśmy rozmowy o chrześcijaństwie i jego obronie. Ale zanim zajmiemy się  obroną wiary dobrze jest poznać i nazwać przeciwnika. Już od kilku tygodni ks. Przemysław Artemiuk na naszej antenie stara się pokonać cykl rozwoju myśli. Było już oświecenie, a wraz z nim pojawili się mistrzowie podejrzeń jako „dzieci oświecenia” i sen o władzy. W najnowszej audycji ks. Przemysław kontynuuje swoje rozważania i tym razem prezentuje kolejną z myśli jaką był postmodernizm.

A w audycji o Liturgii ks. Krzysztof Chodkowski przybliża nam znaczenie Rorat. Skąd wzięła się nazwa mszy sprawowanej w Adwencie, jakie jest jej źródło historyczne i dlaczego Roraty celebruje się wczesnym rankiem? Na te i na inne pytania znajdą słuchacze odpowiedź w kolejnej liturgicznej audycji.

Zapraszamy do słuchania i zadawania pytań.

ABC Wiary – Biblia

ABC Wiary – Patrologia

ABC Wiary – Rodzina

ABC Wiary – Chrześcijaństwo

ABC Wiary – Liturgia

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *