RN
TwitterFacebook

Adam Chętnik ponownie stanął na nowogrodzkiej ziemi [FOTO]

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie liczy już 90 lat. Założył go Adam Chętnik, regionalista, etnograf, muzealnik ale także działacz społeczny i polityczny. W tym roku, dokładnie 29 maja, przypada 50. rocznica jego śmierci.

Łącząc te dwie rocznie w Skansenie Kurpiowskim odsłonięto rzeźby upamiętniające Adama Chętnika i jego dwie żony: Zofię i Jadwigę Chętnik.

Dzisiejszy dzień jest dniem, z którego i dziadek Adam Chętnik by się cieszył – mówi żona wnuczka Adama Chętnika – Danuta Chętnik – Było dużo młodzieży, z czego my się bardzo cieszymy, bo młodzież poznaje życie człowieka, który bardzo dużo zrobił dla ziemi kurpiowskiej

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie to perła kultury w naszym regionie. Każdego roku odwiedza go około 25 tysięcy osób. Głównie są top wycieczki szkolne, ale także turyści indywidualni, tak z Polski jak i spoza granic naszego kraju.

Zdaniem księdza proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Remigiusza Krajewskiego to właśnie skansen wyróżnia Nowogród z grona innych miasteczek:

Skansen jest, przyciąga ludzi jest naszą dumą. Myślę, że może dać z siebie jeszcze więcej – mówi ksiądz proboszcz Remigiusz Krajewski.

Odsłonięcie rzeźb poprzedziła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego, który przypomniał, że parafia w Nowogrodzie była jego pierwszą parafią, w której podjął posługę duszpasterską po otrzymaniu święceń kapłańskich.

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *