RN
TwitterFacebook

Bartłomiej Pejo: Zależy nam na przywróceniu opiekunom os. z niepełnosprawnościami prawa do pracy dodatkowej

„Zależy nam na przywróceniu opiekunom osób z niepełnosprawnościami prawa do pracy dodatkowej. Obecne przepisy uzależniają otrzymanie świadczenia pielęgnacyjnego oraz zasiłku opiekuńczego od tego czy osoba nie podejmuje żadnego zatrudnienia” – powiedział w Poranku „Siódma9” Bartłomiej Pejo (Konfederacja).

Jednym z tematów wtorkowej rozmowy były rządowe obostrzenia. Zdaniem polityka Konfederacji decyzje rządzących są zbyt restrykcyjne.

„Jako Konfederacja apelujemy, żeby obostrzeń nie było. Chcemy poluzowania gospodarki. Jesteśmy za tym, żeby obostrzenia zdjąć z dnia na dzień” – mówił Bartłomiej Pejo.

W rozmowie pojawił się również wątek sytuacji mediów w Polsce. Według rozmówcy Janusza Zalewskiego Telewizja Publiczna powinna funkcjonować na identycznych zasadach jak media komercyjne.

„Media publiczne nie powinny dostawać miliardów złotych na swoje utrzymanie. Pieniądze otrzymywane z budżetu państwa stawiają w nierównej sytuacji stacje komercyjne” – stwierdził Gość Poranka „Siódma9”. Bartłomiej Pejo skomentował też pomysł wprowadzenia dodatkowego podatku od mediów.

„Sprzeciwiamy się nowemu podatkowi, podobnie jak każdemu innemu podatkowi wprowadzonemu przez rząd. Ten podatek to nierówne traktowanie podmiotów medialnych. Wiąże się z osłabieniem lub nawet likwidacją części stacji. To ograniczanie społeczeństwu możliwości wyboru stacji radiowej i telewizyjnej” – mówił.

Pod koniec rozmowy polityk odniósł się do projektu zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Projekt prezentował poseł Krzysztof Bosak.

„Zależy nam na przywróceniu opiekunom osób z niepełnosprawnościami prawa do pracy dodatkowej (oprócz samej opieki na os. niepełnosprawnymi). Obecne przepisy uzależniają otrzymanie świadczenia pielęgnacyjnego oraz zasiłku opiekuńczego od tego czy osoba nie podejmuje żadnego zatrudnienia lub rezygnuje z pracy zarobkowej” – mówił polityk Konfederacji.

„Obecne rozwiązanie spycha tych ludzi do szarej strefy. Chociażby ze względu na kwoty, które często są niewystarczające do utrzymania. W tej chwili świadczenia pielęgnacyjne to 1971 złotych a zasiłek opiekuńczy wynosi 620 złotych. Są to kwoty niewystarczające. Dzisiejszy rynek pracy pozwala podejmować np. pracę zdalną. Chodzi nam o to, żeby te osoby mogły swobodnie podjąć taką pracę w skrawku swojego wolnego czasu” – kontynuował.

W rozmowie pojawił się także temat pomocy oferowanej przedsiębiorcom przez Kongres Polskiego Biznesu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × two =