TwitterFacebook

Będą się uczyć jak ewangelizować. Wystartowała Szkoła Ewangelizatorów [FOTO]

Sto sześćdziesiąt osób z rożnych parafii naszej diecezji wzięło udział w pierwszych zajęciach Diecezjalnej Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji. To zupełnie nowa inicjatywa, która przygotowywana była od dłuższego już czasu, a w tym roku została zainaugurowana.

Do auli Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży przybyli głownie ci, którym temat ewangelizacji jest bardzo bliski i pragną poszerzyć swój warsztat ewangelizatora zarówno o wiedzę jak i nowe narzędzia. Wśród uczestników dominują przede wszystkim członkowie ruchów i wspólnot, które funkcjonują w parafiach naszej diecezji. Są zarówno młodzi jak i trochę starsi, choć wiek jest tutaj najmniej ważny gdyż jak stwierdziła jedna z uczestniczek „nie ważny jest wiek metrykalny, ale to na ile się człowiek czuje i jak wiele zapału ma jeszcze w sobie”.

Na wyjątkowość podjętego dzieła zwrócił uwagę ks. Jacek Czaplicki organizator Szkoły.

Wyjątkowość Szkoły polega na tym, że jest to Szkoła diecezjalna, a zatem łączy osoby z rożnych parafii, ale też z wielu różnych wspólnot. Ta Szkoła nie jest miejscem formacji ku dojrzałości chrześcijańskiej, choć elementy tej formacji na pewno będą. Ale głównym założeniem Szkoły jest przede wszystkim ukazanie warsztatu ewangelizatora. Formujemy się świetnie, modlimy się też dobrze w naszych kościołach, ale bardzo często brakuje nam warsztatu czyli narzędzi jak pójść i ewangelizować.

Program Diecezjalnej Szkoły Ewangelizatorów odbywa się pod opieką Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji z Lublina, która pod wodzą ks. Krzysztofa Kralki ma przebogate doświadczenie w ewangelizacji. O tym czym chcą się podzielić z uczestnikami szkoły ewangelizatorzy z Lublina mówiła wicedyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji Marta Mendrek.

Mając odbiorców, którzy zostali zaproszeni do udziału w tej Szkole, czyli osoby, które odkrywają w sobie, pragnienie do tego aby ewangelizować współczesnego człowieka w Kościele, docelowo w parafii. Chcemy im przybliżyć konkretnie czym jest zagadnienie ewangelizacji, po to aby ewangelizator, który idzie mógł wiedzieć jakie orędzie głosi. Ale też by ta ewangelizacja była mądra, była przemyślana i oczywiście by była jak najbardziej skuteczna. Dlatego spotkania będą odbywały się cyklicznie i będą przebiegały w dwóch wymiarach: po pierwsze jest to formacja własna tych osób, które są w Szkole. Ponieważ ewangelizacja rozpoczyna się w sercu ewangelizatora. Dlatego w pierwszej przestrzeni będziemy pogłębiać doświadczenie wiary, dając konkretną systematyzację wiedzy dotyczącej rzeczywistości ewangelizacji w Kościele. Natomiast drugim wymiarem, drugą płaszczyzną będzie rzeczywistość bardzo praktyczna. Danie konkretnych narzędzi, warsztatów, doświadczenia jak ewangelizować w praktyce, aby to co mówimy nie było tylko czczą gadaniną i teoretycznym mówieniem o ogółach, ale konkretem z którym nasi uczestnicy Szkoły Ewangelizatorów będą mogli wyjść po tych spotkaniach do swoich parafii i tam już w sposób bardzo praktyczny ożywiać wiarę tych, pośród których na co dzień żyją.

Podczas pierwszego spotkania uczestnicy wysłuchali katechez nt. roli osób świeckich w ewangelizacji parafii i perspektyw ewangelizacji w dzisiejszym świecie podejmowanych przez świeckich. Na koniec otrzymali pierwsze zadanie warsztatowe, podczas którego  mogli już wykorzystać wiedzę z katechez oraz podzielić się własną diagnozą kierunków ewangelizacji.

Dla wielu osób wygłoszone katechezy nie były niczym nowym, pozwoliły na pewne uporządkowanie już posiadanej wiedzy. Inni natomiast wskazywali na pewne nowości, o których do tej pory nie słyszeli. Ale zarówno jedni jak i drudzy wyrażali wdzięczność za możliwość uczestnictwa w tych spotkaniach i z nadzieją czekają już na kolejne. Ostatnim punktem programu, a zarazem dopełnieniem całego dnia była wspólna Eucharystia pod przewodnictwem ks. Jana Krupki.

Kolejne spotkanie Szkoły Ewangelizatorów już za miesiąc, 2 grudnia br. Do udziału w tym spotkaniu zaproszony został nowy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, propagator dzieł ewangelizacyjnych, który wygłosi dwie katechezy i będzie przewodniczył Eucharystii. Spotkanie to będzie spotkaniem otwartym, a więc wszyscy którzy chcieliby posłuchać o ewangelizacji i pozwolić się poprowadzić Duchowi Świętemu w tym dziele, mogą wziąć udział.

Joanna Ekstowicz

4 komentarzy

 1. md Odpowiedz

  Instrukcja o muzyce kościelnej sobie, a gitarka na Mszy musi być 🙂

  1. m Odpowiedz

   Kolego, nie może być gitary ELEKTRYCZNEJ.

   1. md Odpowiedz

    😀 😀 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *