TwitterFacebook

Benedyktyńska walentynka [FOTO]

Wśród różnych inicjatyw przygotowanych dla zakochanych 14 lutego przez wszelkie restauracje i ośrodki kulturalne, pojawiła się o wdzięcznej nazwie „Żar ognia – zakochani u św. Walentego.”

Po raz kolejny wszyscy zakochani, małżonkowie, narzeczeni i młodzież zostali zaproszeni na Mszę św. i odpust ku czci św. Walentego – patrona zakochanych. Jego relikwie i obraz znajdują się w przyklasztornym kościele, o czym wspominał na początku Mszy św. ks. Jan Krupka – kapelan opactwa. Eucharystii przewodniczył bp Janusz Stepnowski, który w homilii przybliżył postać świętego, który nie tylko uzdrowił z epilepsji, ale obdarowywał narzeczonych i małżonków różami. Hierarcha mówił o znaczeniu miłości i jej odkrywaniu. Zachęcał aby być światłem dla tego świata i solą, która nadaje sens życiu, jak dzisiejszy patron dla swoich wiernych, których spotykał. Prosił, aby on wypraszał potrzebne łaski dla sióstr, narzeczonych i małżonków i tych wszystkich, którzy miłości szukają, aby odnaleźli ją w Chrystusie.

Po homilii 12 par narzeczonych przyjęło błogosławieństwo z rąk pasterza diecezji relikwiami św. Walentego, i otrzymało od ks. Jacka Kotowskiego – duszpasterza rodzin, „Ewangelię na każdy dzień”.

Po Komunii św. ks. Jacek Kotowski wyraził wdzięczność i radość z obecności wszystkich obecnych. Zaznaczył, że w przysiędze małżeńskiej ślubujący wypowiadają słowa, które przywołują wszystkich świętych, aby pomogli w wypełnianiu przysięgi małżeńskiej. – Żeby prawdziwie kochać, trzeba całe niebo prosić o pomoc. I cieszę się, że przyszliście do św. Walentego aby prosić o wstawiennictwo u Boga, aby wasza miłość była piękniejsza i bardziej boża – mówił ks. Jacek.

Na ręce Matki Ksieni, w dowód wdzięczności, za modlitwę i otwarte serce sióstr, młodzież złożyła 11 róż – tyle ile jest sióstr w łomżyńskim opactwie. To była „walentynka” dla sióstr, które dla wiernych zebranych na odpuście ku czci św. Walentego również przygotowały niespodziankę. Po uczczeniu relikwii, chwili modlitwy, przechodząc, każdy mógł odebrać niespodziankę przygotowaną przez siostry – benedyktyńską „walentynkę”.

Organizatorem spotkania było Duszpasterstwo Rodzin, Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Opactwo Sióstr Benedyktynek w Łomży.

xrsz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *