TwitterFacebook

Biskup Janusz Stepnowski na 600-lecie Łomży

Trwają przygotowania do głównych obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Z tej okazji biskup łomżyński Janusz Stepnowski wydał list pasterski nawiązujący do tego ważnego jubileuszu, podkreślając przy tym zaangażowanie Kościoła Łomżyńskiego.

List był czytany we wszystkich parafiach miasta. Jego treść wpisuje się w całość wymiaru duchowego przygotowań na główne uroczystości 600-lecia Łomży. Centralne punkty obchodów planowane są na czerwiec, niemniej jednak cały rok kalendarzowy przeżywany jest przez miasto z pamięcią o tej istotnej rocznicy – mówi ks. Jan Krupka, rzecznik Kurii Łomżyńskiej.

W swoim liście biskup Janusz Stepnowski zwraca uwagę, że współczesny Kościół musi być otwarty, dynamiczny i aktywny. Biskup Ordynariusz pisze też o właściwej postawie chrześcijańskiej, która powinna być daleka od biernego „wpatrywania się w niebo”. Za przykład stawia Jezusa, który czynił wszelkie starania, aby budować z Apostołów wspólnotę, grupę wzajemnie wspierających się osób. Jezus wzywa nas do aktywnego życia  głosi jubileuszowe pasterskie orędzie biskupa Janusza Stepnowskiego wydane na 600-lecie Łomży. W kontekście różnych inicjatyw wpisanych w rocznicę nadania miastu praw miejskich podkreśla on istotę przygotowań duchowych i zaangażowania Kościoła w jubileuszowe świętowanie. 

Historię i teraźniejszość naszego miasta, w duchu oczekiwania na powrót Chrystusa i kontynuowania Jego misji na ziemi, tworzyli i tworzą wszyscy mieszkańcy. W odmawianej w tym roku „Modlitwie na 600. lecie” słyszymy, że „od tysiąca lat w dolinie Narwi, na Ziemi Łomżyńskiej, my i nasi ojcowie poznawaliśmy (…) jedynego i prawdziwego Boga. Uczyliśmy się postaw patriotycznych i życia dla innych”. Za to szczególnie dziękujemy Panu historii. Dziękujemy za doświadczenie wieków, dokonania duchowe i materialne, za osoby i liczne dzieła, które ukształtowały naszą tożsamość – pisze biskup Janusz Stepnowski.

Zwraca przy tym uwagę, że potrzeba bardzo konkretnych działań, aby wziąć w opiekę porzuconych, uzależnionych, chorych i pogubionych duchowo mieszkańców miasta. Samo dzieło apostolstwa i ewangelizacji biskup Janusz określa mianem „jednego z najpiękniejszych darów”, możliwych do ofiarowania drugiemu człowiekowi.

Pasterz Kościoła Łomżyńskiego zaprasza też, aby włączać się całymi rodzinami w inicjatywy świeckie i religijne towarzyszące jubileuszowi.

Nasi święci patronowie: św. Wawrzyńcze, św. Brunonie z Kwerfurtu, św. Andrzeju Bobolo, św. Janie Pawle II – módlcie się za nami! – czytamy w zakończeniu.

Poniżej przestawiamy wybrane wydarzenia wpisane w Jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Łomży:

2 czerwca (27. rocznica pobytu w Łomży św. Jana Pawła II) – nabożeństwo dziękczynno przebłagalne w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Początek o godz. 19:00.

8 i 9 czerwca – Dwudniowa ewangelizacja miasta prowadzona przez parafie, księży, alumnów łomżyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego, a także ruchy i stowarzyszenia. Całość zakończy Koncert Uwielbienia na Rynku Startego Miasta, z udziałem między innymi zespołu Trzecia Godzina Dnia i Mietka Szcześniaka.

10 czerwca – Marsz dla Życia i Rodziny z Katedry pw. św. Michała Archanioła  do parafii pw. Krzyża Świętego. Wydarzenie zakończy piknik rodzinny z atrakcjami.

15 czerwca – główne obchody Wielkiego Jubileuszu, w tym Koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz Msza święta z udziałem abpa Salvatore Pennacchio – Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *