RN
TwitterFacebook

Biskup Stanisław Stefanek w obiektywie. Wystawa w Muzeum Diecezjalnym

Biskup Stanisław Stefanek świętuje 60 lecie kapłaństwa. Wielkiemu Jubileuszowi towarzyszą wydarzenia religijne i kulturalne. Jednym z nich jest wystawa fotograficzna poświęcona naszemu biskupowi seniorowi. Jej autor ma swojej kolekcji kilkadziesiąt tysięcy zdjęć Jubilata.

Kolekcję unikatowych fotografii biskupa Stanisława Stefanka można obejrzeć w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. Piątkowy uroczysty wernisaż był okazją do złożenia życzeń biskupowi seniorowi oraz przypomnienia jego duszpasterskiej sylwetki. Przedstawił ją podczas spotkania ks. infułat Jan Sołowianiuk, który sam przed rokiem obchodził 50-lecie swojej kapłańskiej służby.

Jak zdradził kurator wystawy, ks. Tomasz Grabowski, przygotowania trwały miesiącami. Wielkim wyzwaniem okazało się wybranie fotografii i uporządkowanie ich zgodnie z wizją całości. Ks. Tomasz Grabowski podkreśla, że przy tak znaczących wydarzeniach ważne są idee. Chcemy wyrazić wdzięczność Bogu za to, że wpisał w serce naszego Jubilata łaskę powołania. To również pewnego rodzaju promocja kapłaństwa, zakrzykiwanego dziś przez inne oferty życiowe. Chcemy też pokazać, że to kapłaństwo jest niezwykle potrzebne. Biskup Stanisław od lat nieprzerwanie inicjował różne formy życia kulturalnego. Nie możemy pominąć tego aspektu, świętując diamentowy Jubileusz –  dodaje dyrektor Muzeum. Na wystawę składają się fotografie pokazujące biskupa seniora od momentu święceń kapłańskich poprzez przyjęcie sakry biskupiej i kolejne odsłony. Niemal wszystkie zdjęcia są autorstwa Gabora Lorinczy, który z wielkim szacunkiem i serdecznością wypowiada się o Jubilacie – To człowiek akcentów. Jest postacią niezwykle żywą. Komunikuje się gestami, każde słowo ma u niego znaczenie. Dla fotografa oznacza to prawdziwe wyzwanie, aby uchwycić odpowiedni moment tak dynamicznej osobowości. Przekonałem się wielokrotnie, że biskup Stanisław jest człowiekiem, z którym można i trzeba współpracować. Zapytałem go kiedyś, czy mógłbym przyjeżdżać w ten miejsca, gdzie będzie biskup Stefanek. Odpowiedział: Oczywiście – wspomina  Gabor Lorinczy. Miłośnik obiektywu dodaje, że wybór fotografii był skomplikowaną sprawą. Zadzwonił do mnie ks. Grabowski i powiedział: Przyjacielu, potrzeba nam 50 zdjęć biskupa Stanisława na wystawę i do albumu. Zapytałem: 50 zdjęć? Z czego będzie ksiądz wybierał? Zaproponowałem około 300, które przebrałem z ponad pięciu tysięcy zrobionych przez siebie. Ogółem wszystkich mam kilkadziesiąt tysięcy – wyjaśnia fotograf.

Podczas wernisażu wystawy swoje umiejętności prezentowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Biskup senior podpisywał również przygotowane specjalnie na tę okazję katalogi muzealne wydane przez Muzeum Diecezjalne. Po wernisażu Jubilat i goście udali się do Katedry łomżyńskiej na koncert „In omnibus Christus”.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *