RN
TwitterFacebook

Bp Stepnowski: Ojciec niebieski nie jest kimś dalekim, ale jest Ojcem każdego z nas [FOTO]

Do odkrywania Boga jako Ojca zachęcał biskup Janusz Stepnowski podczas mszy św. w katedrze łomżyńskiej, w Środę Popielcową.

W tradycji Kościoła Środa Popielcowa jest dniem rozpoczynającym okres Wielkiego Postu, który ma nas przygotować na obchody męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W Katedrze łomżyńskiej mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Wspólnie z pasterzem diecezji w koncelebrze uczestniczył arcybiskup Wojciech Załuski Nuncjusz Apostolski w Burundi oraz alumni i kapłani z Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży i Instytucji Centralnych Diecezji.

W homilii biskup Janusz Stepnowski przypomniał znaczenie popiołu, który jak zaznaczył jest znakiem pokuty, którą się rozpoczyna i którą się czyni.

Ale popiół to też znak życia. Kiedy ziemia zostaje dotknięta przez Boga, staję się ziemią dającą życie. Popiół to też znak ludzkiej słabości. Bo każdy z nas nosi w sobie zarodek grzechu. Ale ten popiół dotknięty łaską samego Boga może stać się czymś pięknym i może rodzić piękno i dobro w dzisiejszym świecie – mówił bp Janusz.

Odnosząc się do obrzędu posypania głów popiołem pasterz diecezji zwrócił uwagę, że dla wielu posypanie głowy popiołem to znak podjętych wyrzeczeń i skoncentrowania się w okresie Wielkiego Postu na tym co najbardziej istotne w życiu.

Biskup Janusz nawiązał też do obrazu Pietera Bruegla Starszego „Walka karnawału z postem” i wskazał, że jest czas radości ale jest też czas czynienia pokuty i zwracania się ku temu co istotne.

Przypomniał, że dzisiejsze czytania są wezwaniem do nawrócenia do Pana, który jest naszym ojcem i chce naszego dobra.

Ten czas Wielkiego Postu jest czasem, w którym mamy odkryć, że ten Ojciec niebieski nie jest kimś dalekim, ale jest ojcem każdego z nas – mówił biskup. Jeśli dojdziemy do tego, że On jest Ojcem każdego z nas – Twoim Ojcem – to odkryjesz bracie i siostro twoją misję w tym świecie, to odkryjesz samego siebie – mówił pasterz diecezji.

Zachęcił także wiernych zebranych w łomżyńskiej katedrze do podjęcia wielkopostnych praktyk: modlitwy, jałmużny i postu, odkrywając przez nie swoją małość i zależność od stwórcy. A zarazem zwracając uwagę, że tylko człowiek wolny od jakichkolwiek przywiązań może odkryć Boga jako swego Ojca.

Okres pokuty jest w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne “Alleluja” i “Chwała na wysokości Bogu”, a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet.

W środę popielcową wierni zobowiązani są do powstrzymywania się od spożywania pokarmów mięsnych a osoby od 18. do 60. roku życia do zachowania postu ilościowego (można spożyć trzy posiłki – dwa lekkie i jeden do syta).

Joanna Ekstowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve − six =