RN
TwitterFacebook

Byle po polsku… Flaga dla Rodaka!

Myśląc o święcie narodowym zamykamy się często w perspektywie kraju, a przecież Polacy mieszkają także poza Polską. Niedaleko – za wschodnią granicą są ludzie, którzy wraz z nami pragną świętować dzień 11 listopada, tym bardziej podczas stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej wpadli na wyjątkowy pomysł. Przekażą Polakom z Litwy symbol polskości biało – czerwone flagi. Inicjatorem akcji jest Leliski oddział KSM.

Akcja „Flaga dla Rodaka” powstała z myślą o naszych rodakach na Litwie, na Wileńszczyźnie. Jest to pomysł, który wyszedł z naszego oddziału dlatego, że podczas Światowych Dni Młodzieży nasza parafia gościła młodzież z Wileńszczyzny i wówczas nawiązały się między nami bliskie kontakty – mówi ks. Janusz Kotowski, asystent KSM w Lelisie, inicjator akcji.

Młodzież z KSM-u diecezji łomżyńskiej pragnie wręczyć flagi naszym rodakom zza wschodniej granicy, jeszcze przed 11 listopada, tak by w dniu naszego narodowego święta mogły one zawisnąć w oknach domów i na ulicach litewskich miast – Prawo litewskie nie daje możliwości pisowni nazwisk polskich w pełnym wymiarze, nie ma tam wszystkich znaków literalnych. Manifestowanie polskości, wywieszanie biało-czerwonej flagi -to następuje tylko w określone dni – ustanowione przez prawo litewskie. Dla Polaków mieszkających na Litwie wywieszenie flagi jest swoistą demonstracją polskości – mówi asystent KSM w Lelisie

Pragnienie kontaktu Polaków mieszkających na Litwie z ojczyzną widoczne jest między innymi podczas pielgrzymek przechodzących przez Wileńszczyznę – Przez tereny do których pojedziemy z flagami dwukrotnie w ciągu roku przechodzą pielgrzymki z Polski. Ludzie, którzy tam mieszkają przez cały rok przygotowują się do tego, żeby móc przyjąć pielgrzymów. Jak powiedziała mi jedna ze starszych kobiet, „chodzi o to, żeby oni z nami usiedli, żeby z nami porozmawiali po Polsku, o Polsce” – dodaje ks. Kotowski

Środki na zakupienie biało-czerwonych flag młodzież uzyska dzięki zbiórkom do puszek, które będą prowadzone w ciągu najbliższych tygodni na terenie całej diecezji łomżyńskiej. Planowana data przekazania flag to 9 listopada tego roku.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *