RN
TwitterFacebook

Chcą umilić święta więźniom. Wspólnota Theoforos z myślą o skazanych

Zakłady Karne w Czerwonym Borze i Grądach Woniecko to łącznie blisko 1000 osadzonych. O świętach pełnych ciepła domowego ogniska, wigilijnym stole i rodzinnym oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę mogą pomarzyć. Członkowie wspólnoty Theoforos działającej przy łomżyńskiej Katedrze wyszli z inicjatywą napisania do skazanych świątecznych listów z Dobrą Nowiną i pokrzepieniem.

Akcja „List do więźnia” odbyła się po raz pierwszy. Każdy zainteresowany mógł napisać świąteczne słowa nadziei do osób przebywających na co dzień w więzieniach w Czerwonym Borze i Grądach Woniecko. Skrzynka znajdująca się w łomżyńskiej Katedrze była wypełniona. List napisała między innymi Anna: Zawarłam osobiste refleksje na podstawie fragmentów Ewangelii i własnych przemyśleń. Starałam się pisać prosto, nie komplikować, aby ktoś po drugiej stronie mógł się w tym odnaleźć. Zastanawiałam się nad wieloma rzeczami – kim są ci ludzie? Co złego zrobili? Czy mają swoje rodziny? 

Organizatorzy od samego początku apelowali, aby listy były napisane własnoręcznie, niosły nadzieję, wyrażały wiarę w miłosierdzie Boga i szacunek dla każdego człowieka.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak wygląda codzienność w więzieniu. To przestrzeń, w której Słowo Boże działa ze szczególną mocą, trzeba tam jednak iść i głosić – mówi Karol Listowski, jeden z pomysłodawców. Ewangelizator dodaje, że kolejna edycja „Listu do więźnia” ruszy przed Wielkanocą z jeszcze większym rozmachem.

Wspólnotą Theoforos opiekuje się ks. Jacek Dąbrowski. Grupa spotyka się w każdy wtorek w Domu Parafialnym, można dołączyć. Jej członkowie organizują kursy ewangelizacyjne, wieczory uwielbienia, niosą też Słowo Boże więźniom i włączają się w wolontariat. Planują również warsztaty duchowe dla studentów.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *