TwitterFacebook

Cisza wyborcza

Od północy trwa cisza wyborcza przed wyborami samorządowymi. Oznacza to zakaz agitacji w jakiejkolwiek formie. Potrwa on do zakończenia głosowania, czyli do 21:00 w niedzielę.

Naruszenie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie. „Jeśli ktokolwiek podjąłby jakieś działania agitacyjne, to może spodziewać się interwencji policji i ukarania w trybie przepisów wykroczeniowych Kodeksu wyborczego. Warto przypomnieć, że organy wyborcze nie zajmują się przypadkami naruszenia ciszy wyborczej. To są wykroczenia i przypadki łamania zakazu agitacji należy zgłaszać policji” – przypomina Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego.

Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny. Według Kodeksu wykroczeń, może ona wynosić od 20 złotych do 5 tysięcy złotych. Dużo wyższe sankcje przewidziano za publikowanie w czasie ciszy wyborczej wyników sondażowych badań przedwyborczych, przewidywanych wyników wyborów lub rezultatów sondaży z dnia głosowania. W tym przypadku kara może wynieść od 500 tysięcy do 1 miliona złotych.

Krzysztof Lorentz wyjaśnia też, że szczególną ochroną są objęte lokale obwodowych komisji wyborczych i budynki, w których się znajdują. Muszą stamtąd zostać usunięte wszelkie materiały wyborcze, nawet te legalnie umieszczone wcześniej. „Te miejsca, gdzie głosujemy, muszą być wolne od jakichkolwiek śladów agitacji wyborczej w dniu głosowania” – mówi dyrektor w KBW.

Krajowe Biuro Wyborcze przypomina, że w trakcie ciszy wyborczej nie wolno rozdawać ulotek, rozklejać plakatów kandydatów, organizować zgromadzeń wyborczych, ani agitować w żaden inny sposób. Materiały wyborcze, które legalnie umieszczono w przestrzeni publicznej do północy z piątku na sobotę, pozostają i nie trzeba ich usuwać.
Analogiczne zasady dotyczą internetu. Wszystko to, co znalazło się w sieci do rozpoczęcia ciszy wyborczej, nie musi być usuwane.

Według Kodeksu wyborczego, agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *