TwitterFacebook

Co zrobić, gdy pod kimś załamie się lód? Ćwiczenia [FOTO]

Co robić jeśli pod kimś załamie się lód? Takie pytanie towarzyszyło policjantom i strażakom z Kolna podczas trzydniowego szkolenia z zakresu ratownictwa lodowego.

Akweny w regionie pokryły się warstwą lodu o różnej grubości stwarzając realne zagrożenie dla osób, które mimo ogólnego zakazu poruszają się po jego powierzchniach. Niskie temperatury oraz zimna woda pod powierzchnią lodu jest zawsze sporym zagrożeniem. Stąd potrzeba ćwiczeń.

Wiadomo, że zamarznięte akweny kuszą wielu, tym bardziej że w tym roku nie było ich tak wiele – mówi aspirant sztabowy Joanna Makarewicz z Komendy Powiatowej Policji w Kolnie. – Na te akweny wchodzą osoby łowiące ryby, ale też dzieci. Dlatego nasze pokazy skierowane były do tej grupy odbiorców – dodaje.

W szkoleniach wzięły udział dzieci ze szkół w Ptakach, Stawiskach oraz uczniowie z Turośli.

Podczas pokazów policjanci i strażacy zaprezentowali, w jaki sposób można samodzielnie wydostać się z wody i jak pomóc osobie tonącej wykorzystując specjalistyczny sprzęt oraz przedmioty takie, jak gałąź, linka holownicza czy drabina.

Policja przypomina i ostrzega! Dorosła osoba w lodowatej wodzie po minucie traci świadomość, po trzech minutach ciało nie ma już siły, by wydostać się z niej samodzielnie. Jeśli zobaczymy kogoś kto wpadł pod lód, natychmiast wezwijmy pomoc.

Marzena Wiśniewska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *