RN
TwitterFacebook

Coraz bliżej renowacji kościoła w Drozdowie

Odnowienie ścian, renowacja drewnianej podłogi, malowanie polichromii – to tylko część prac, które będą wykonane w zabytkowym Kościele pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Drozdowie.

Parafia otrzymała między innymi 139 tysięcy złotych dofinansowania z Lokalnej Grupy Działania „Sąsiedzi”. Pozostały jeszcze kwestie formalne, między innymi podpisanie umowy. Będziemy też musieli wyłonić wykonawców – mówi ksiądz Aleksander Suchocki, proboszcz. 

W planach jest również malowanie polichromii na ścianach kościoła, do tego elektryka i instalacje odpowiadające za bezpieczeństwo przeciwpożarowe świątyni. Dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania „Sąsiedzi” stanowi około 2/3 potrzebnej sumy. Część prac remontowych wykonana została wcześniej. W pierwszym rzędzie nowe oblicze zyskała plebania, następnie odnowiono elewację kościoła i pobliski kamienny mur wpisany w architektoniczny pejzaż miejsca.

Prace powinny zostać wykonane podczas wakacji. Kościół na czas renowacji będzie wyłączony z użytkowania. Meble, ławki, konfesjonały zostaną wyniesione. Na plebanii parafialnej mamy kaplicę, która w dni powszednie będzie gromadzić mieszkańców na codziennej Eucharystii. Co do niedzieli i dni uroczystych, myślimy nad konstrukcją ołtarza polowego z ewentualnym dużym namiotem, chroniącym nas w razie niepogody – dodaje ksiądz Aleksander Suchocki.

Historia parafii w Drozdowie sięga XV wieku. Obecny Kościół wybudowany został w 1878 roku w stylu neoromańskim. Jego remont planowany jest na sezon letni tego roku. Zaprojektowany został na styl neoromański, co również uczyniło go unikatowym.

PD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *