RN
TwitterFacebook

Czyżew: Wspomnienia św. Izydora Oracza

W ostatnią sobotę września br. Czyżew był gospodarzem pierwszego dnia szesnastych Krajowych Uroczystości Wspomnienia Św. Izydora Oracza – patrona miedzy innymi rolników.

Uroczystości rozpoczęły się od posadzenie w Parku Podworskim dębu „Izydor”. O godz. 10:00 bp Tadeusz Bronakowski w miejscowym kościele parafialnym odprawił Mszę. św. w intencji rolników i ludzi ciężkiej pracy. Zwracając się do zebranych w świątyni przypomniał fragmenty nauczania Prymasa Tysiąclecia oraz św. Jana Pawła II dotyczące znaczenia pracy ludzkiej na roli.

Z udziałem m. in. parlamentarzystów oraz przedstawicieli samorządów różnych szczebli dalsza część z okazji wspomnienia hiszpańskiego świętego odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Czyżewie. „Od dwunastu lat w sobotę spotykamy się w szkołach rolniczych i zespołach szkół. W tym roku postanowiliśmy spotkać się w Czyżewie” – powiedział przewodniczący Stowarzyszenia św. Izydora Oracza Witold Karczewski. W uzasadnieniu tego wyboru zaznaczył, że Czyżew jest gminą miejsko – wiejską z bardzo silnie rozwiniętym rolnictwem; rolnictwem tradycyjnym, które jednak idzie z duchem czasu.

W czasie trwania uroczystości zostały wręczone pamiątkowe grawertony, dyplomy i odznaczenia osobom oraz instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju rolnictwa w regionie. Uczniowie ZSOiZ w Czyżewie w montażu słowno – muzycznym przypomnieli historię życia św. Izydora Oracza.

Tekst i fot. Radosław Sienicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + thirteen =