RN
TwitterFacebook

Diecezjalna Szkoła Liturgii rozpoczęta!

Liturgia to nie tylko piękne celebracje, przygotowane zgodnie z przepisami. To przede wszystkim szkoła duchowego wzrostu i szansa na zbliżenie się do Pana Boga. O tym przekonywali się uczestnicy spotkania Szkoły Liturgii, którą po raz pierwszy zorganizowało Diecezjalne Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza.

W pierwszym zjeździe, który odbył się w sobotę (22 lutego) w Ośrodku Caritas w Ptakach k. Nowogrodu, uczestniczyły 32 osoby z terenu całej diecezji. Oprócz ministrantów, lektorów, obecni byli także mężczyźni z Domowego Kościoła Ruchu Światło Życie oraz kobiety, pragnące pogłębić swoją znajomość liturgii.

Te spotkania to realizacja zaleceń podanych w Dyrektorium Liturgicznej Służby Ołtarza i tego co już mamy w naszym Kościele katolickim. Każda diecezja ma obowiązek zrealizować kursy specjalistyczne na ceremoniarza i animatora liturgicznego. Na tych naszych spotkaniach chcemy nie tylko nauczyć uczestników poprawnego posługiwania się mszałem oraz przygotowania w sposób prawidłowy liturgii mszy świętej czy innych nabożeństw, ale chcemy przede wszystkim pokazać, że liturgią należy żyć. Ona powinna przenikać nasze życie, kształtować je, abyśmy jej treściami żyli na co dzień i w ten sposób zbliżali się do Pana Boga– mówi ks. Grzegorz Karwowski, diecezjalny duszpasterz liturgicznej służby ołtarza i organizator spotkania.I jak dodaje, osoby znające liturgię, są bardzo potrzebne na każdej parafii. – Te osoby mają bardzo ważne funkcje do spełnienia w każdej parafii. Nie tylko pomagają duszpasterzom w przygotowaniu celebracji na właściwym poziomie, ale mogą animować zbiórki dla ministrantów lub wprowadzać wiernych w należyte przeżycie Eucharystii w ciągu całego roku liturgicznego – dodaje ks. Karwowski. Warsztaty i wykłady dla uczestników spotkania prowadzili także ks. Marek Chojnowski, odpowiedzialny za Diakonię Liturgiczną Ruchu Światło-Życie Diecezji Łomżyńskiej oraz Jacek Kozłowski, animator liturgiczny z Ostrołęki.

Tematyka pierwszego spotkania dotyczyła Świętego Triduum Paschalnego. Oprócz praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak właściwie przygotować liturgię tych trzech, najważniejszych w całym roku liturgicznym dni, uczestnicy poznawali ich teologię oraz znaczenie poszczególnych znaków i treści tego okresu. W programie znalazła się także uroczysta msza święta oraz możliwość dyskusji i wymiany doświadczeń.

Jak przekonywali sami uczestnicy, tego rodzaju spotkania są bardzo potrzebne, gdyż pozwalają na poznanie piękna liturgii Kościoła rzymskokatolickiego, jej bogactwa i głębi, a także na zdobycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności potrzebnych do przygotowania jej we właściwy sposób w swoich parafiach.

Kolejna szansa na zapisanie się do Szkoły Ceremoniarza i Szkoły Animatora Liturgicznego dopiero za dwa lata. Osoby, które ukończą tegoroczną edycję, otrzymają 23 maja specjalne błogosławieństwo od biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza do Andrzejewa, miejsca, w którym Sł. Boży Kard. Stefan Wyszyński otrzymał I Komunię Świętą. W kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 14 marca, mogą jeszcze wziąć udział osoby z ruchów i stowarzyszeń kościelnych, które pragną pogłębić swoją wiedzę na temat Triduum Paschalnego.

Marcin Szczepański

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *