RN
TwitterFacebook

Diecezjalne spotkanie proboszczów w Łomży

Wielka tajemnica wiary – to hasło, które przyświecało spotkaniu proboszczów diecezji łomżyńskiej. Duchowni Kościoła łomżyńskiego spotkali się w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży na dyskusji, modlitwie i konferencji.

Spotkanie było poświęcone tematyce nowego Roku Kościelnego, w odniesieniu również do osoby św. Jana Pawła II, którego wspomnienie obchodzimy dziś w Kościele. Rozpoczęło się modlitwą brewiarzową, następnie głos zabrał ks. Jacek Czaplicki – Przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej. Mamy dwie grupy adresatów. Ludzie z małych miasteczek i dwóch większych miast diecezji oraz druga grupa – ludzie żyjący w środowiskach wiejskich. Obserwujemy, że obie grupy są do siebie bardzo podobne jeśli chodzi o percepcję kwestii związanych z religijnością, formacją i Kościołem – podkreśla ks. Jacek Czaplicki. Duchowny przedstawił zakres tematyczny spotkania, zachęcił do dyskusji i poprosił o głos gościa specjalnego.

W tym roku był nim biblista i liturgista biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Napisał wiele na temat duchowości eucharystycznej w życiu kapłana i osób świeckich. Podkreślał znaczenie Eucharystii w życiu kapłana i wielokrotnie poruszał kwestię godnego przeżywania Mszy świętej. Przypomniano również o trzyletni cykl programu Kościoła poświęconego Eucharystii. Ostatni, trzeci rok będzie zakończony diecezjalnymi kongresami eucharystycznymi. Dobry proboszcz to przede wszystkim kapłan, który się modli. Został posłany do parafii, aby modlić się wspólnie z wiernymi, zachęcać do życia wspólnotowego. Powinien żyć Eucharystią i Ewangelią. Oczywiście ważne również, aby był dobrym gospodarzem. Trzeba dużej mądrości, aby nie zagubić się w cegle i betonie, ale zwrócić uwagę nade wszystko na ludzi – podkreśla bp Janusz Stepnowski.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *