TwitterFacebook

Dlaczego oddał życie? Tajemnica miłości ukrzyżowanej…

Tajemnica śmierci krzyżowej Chrystusa dla wielu może być niezrozumiała. Czy trzeba było aż tak wielkiej ofiary? Czy ta cena nie była zbyt wysoka? Ks. Paweł Nocko odpowiada, że ofiara z miłości nigdy nie jest zbyt wysoka, a Jezus przecież ukochał nas do końca.

Chodź krzyż to cierpienie, śmierć i krew to też miłość. Św. Jan Paweł II często używał określenia „miłość ukrzyżowana”. W liturgii podkreśla się, że Jezus do końca umiłował. Ja tłumaczę to sobie w ten sposób, że Jezus kocha tak, że bardziej się nie da i daje dowód tej miłości poprzez krzyż, a później przez Zmartwychwstanie. Patrząc na krzyż widzimy Jezusa ukrzyżowanego – zmartwychwstałego, tak trzeba to pisać i tak trzeba to rozumieć – mówi ks. Paweł Nocko.

Ks Paweł Nocko zwraca uwagę, że nie można zrozumieć tajemnicy Zmartwychwstania zapominając o cenie zbawienia, którą Jezus zapłacił na krzyżu. Nie można też przeżyć w pełni okresu Triduum zapominając, że Jezus Zmartwychwstał:

Czasami po ludzku wydzielamy Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę, Wielką Niedzielę – niedzielę Zmartwychwstania, drugi dzień świąt… Trzeba to widzieć łącznie. Nazwa Triduum wskazuje na trzy dni paschalne, bo Paschę przeżywamy przez trzy dni, kiedy towarzyszymy Jezusowi, który ustanawia Eucharystię, który cierpi w Ogrójcu, poci się krwawym potem, Jezusa ukrzyżowanego, złożonego do grobu i w końcu Zmartwychwstałego. Te wszystkie wydarzenia można określić jednym słowem: miłość – to są po prostu różne aspekty i wymiary miłości Boga do ludzi. W Wielki Czwartek otrzymujemy miłość w postaci sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, poprzez które Jezus pozostaje z nami, dostajemy też lekcje miłości gdy Jezus umywa uczniom nogi i wzywa także nas do pokory i służby. W Wielki Piątek otrzymujemy dar miłości ukrzyżowanej – Jezus przelewa swoją krew abyśmy mogli żyć. W momencie Zmartwychwstania otrzymujemy miłość która jest pokojem i zwycięstwem – mówi ks. Nocko.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *