RN
TwitterFacebook

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zobacz, jak go dostać

Od poniedziałku (9.11.) wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do ośmiu lat. Ma to związek z wprowadzeniem przez rząd kolejnych obostrzeń, w tym zdalnego nauczania dla klas 1-3 szkół podstawowych. Rodzice, którzy muszą zostać w domu, by opiekować się dziećmi dostaną wsparcie w wysokości 80 procent ich wynagrodzenia.

Jak powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, żeby skorzystać z zasiłku trzeba złożyć specjalne oświadczenie u pracodawcy.

– To jest czynność, którą wykonuje pracownik zatrudniony u danego pracodawcy. Natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych składają wnioski bezpośrednio do ZUS-u – mówi Marlena Maląg.

Kryterium wiekowe konieczne do uzyskania wsparcia jest nieprzekraczalne. To znaczy, że z dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie skorzystają rodzice dzieci starszych niż osiem lat.

Zasady są takie same, jak podczas wiosennego lockdownu i w późniejszych miesiącach, gdy obowiązywanie zasiłku opiekuńczego zostało wydłużone. Zakładamy, że dodatkowy zasiłek będzie dotyczył dzieci do ósmego roku życia – dodaje minister.

Zasiłek dostaną też rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz rodzice dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wsparcie przysługuje też rodzicom dzieci do 24. roku życia, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany co najmniej do 29 listopada.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eleven + 14 =