RN
TwitterFacebook

Donald Trump wygrywa wybory prezydenckie w USA

Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Po podliczeniu głosów w większości stanów kandydat republikanów ma już 279 głosów elektorskich czyli o 9 więcej niż potrzeba do zwycięstwa. To ogromna niespodzianka, bo przedwyborcze sondaże dawały przewagę Hillary Clinton.
Donald Trump niespodziewanie zwyciężył w większości stanów wahających się. Kandydat republikanów wygrał na Florydzie, w Ohio czy Karolinie Północnej. Hillary Clinton wygrała wprawdzie w Virginii, Nowym Jorku czy Kalifornii, ale nie zapewniło jej to wystarczającej liczby głosów elektorskich.
Wyniki wyborów są ogromną niespodzianką, bo zaraz po zamknięciu lokali wyborczych sondaże dawały zwycięstwo Hillary Clinton. Z godziny na godzinę okazywało się jednak, że kandydat republikanów wygrywa w stanach, gdzie niemal pewne zwycięstwo mieli demokraci.
Początkowa atmosfera świętowania w sztabie Hillary Clinton z każdą godziną stawała się słabsza. Na ustawionej w Jacob Javits Center scenie nie pojawiła się większość z gości, którzy mieli uświetnić wieczór wyborczy Hillary Clinton. Kiedy zwycięstwo Trumpa stało się niemal pewne w oczach niektórych widać było łzy.
Ostatecznie szef sztabu Hillary Clinton zapowiedział, że nie będzie dzisiaj wystąpienia kandydatki demokratów. Clinton zadzwoniła już do Trumpa i przyznała, że przegrała wybory.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Nowy Jork/dw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *