TwitterFacebook

Drewno opałowe tańsze niż przed rokiem

Mieszkańcy domów jednorodzinnych już od kilku miesięcy zaopatrują się w opał. Dobra wiadomość dla tych, którzy ogrzewają mieszkanie za pomocą drewna. To jest tańsze niż w roku ubiegłym. Obniżka cen sięgnęła 20 procent.

Bezpośrednio w Nadleśnictwie Nowogród sprzedawana jest tzw. drobnica i ta jest najtańsza. Za 1 metr przestrzenny trzeba zapłacić 8 złotych. Ceny drewna opałowego, tzw. S4, zaczynają się od 78 złotych. W Nadleśnictwie Nowogród jest aktualnie w sprzedaży m. in. drewno sosnowe i tego jest najwięcej.

A czym palić w piecu czy w kominku? Najlepiej drewnem wysokoenergetycznym. Najbardziej właściwy jest grab. Jego drewno jest uważane za najlepsze na opał, ma najwyższą wartość opałową. Wartościowy jest też dąb i buk, ponieważ w trakcie spalania daje najwięcej ciepła.

Niestety na terenie Nadleśnictwa można ze świeczką takich gatunków szukać, chociaż też się trafiają – mówi Marek Gruzeł, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Nowogród.

Gorsze jest drewno miękkie, np. topola. Jest ona lżejsza, a przez to mniej kaloryczna.

Zanim wrzucimy drzewo do kominka, trzeba je porąbać i wysuszyć. Aby uzyskać jak największą wartość opałową drewna, trzeba je sezonować od roku do dwóch lat. Zaraz po ścięciu drewno ma w sobie nawet do siedemdziesięciu procent wody, po sezonowaniu jego wilgotność spada do dwudziestu procent. Drewno z dużą zawartością wody daje mało ciepła, źle się pali i dymi.

Lasy Państwowe pozyskują obecnie ponad 35 milionów metrów sześciennych drewna rocznie. W ostatnich latach zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 milionów metrów sześciennych rocznie.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *