RN
TwitterFacebook

Duchowe przygotowanie muzyków kościelnych do świąt paschalnych [FOTO]

Ważną tradycją naszej diecezji stał się coroczny dzień skupienia dla organistów i muzyków kościelnych posługujących w Diecezji Łomżyńskiej. Był to czas szczególnej formacji, organiści mieli okazję uczestniczyć we wspólnej modlitwie i konferencji.

Dzień skupienia rozpoczął się w Katedrze Łomżyńskiej nabożeństwem pokutnym prowadzonym przez ks. Pawła Nockę – liturgistę i egzorcystę. W konferencji ascetycznej zwrócił uwagę, że Wielki Post jest dla każdego z nas doświadczeniem Ojca – Boga nieskończonej dobroci. Dokonuje się ono w liturgii, a szczególnie poprzez muzykę sakralną. Organiści mieli możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Centralnym punktem dnia była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. W homilii wyraził wdzięczność wobec wszystkich, którzy posługują, współtworząc muzykę sakralną w parafiach. Przypomniał też o szczególnej roli muzyki w liturgii.

W czasie Mszy świętej można było usłyszeć chór Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży, który wykonał m.in. Kyrie Antonia Lottiego, O memoriale Giovanienniego Perluigiego Palestriny oraz prawykonanie utworu O salutaris hostia Andrzeja Żery – wykładowcy Instytutu i organisty parafii p.w. Krzyża Świętego w Łomży. Następnie wszyscy wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu Adama Tańskiego, wykładowcy DIMK. W programie zaprezentowane zostały utwory Carla Filipa Emanuela Bacha oraz Aleksandra Guilmanta.

Po zakończeniu koncertu w siedzibie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży odbyła się konferencja naukowa. Prelegentem była Marietta Kruzel-Sosnowska, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, prezes Towarzystwa im. Mariana Sawy. Wygłosiła wykład pt. „Inspiracje religijne w muzyce organowej i chóralnej Mariana Sawy”. Referat pozwolił zgromadzonym na zastanowienie się, jak wielką rolę w procesie tworzenia własnych kompozycji ma wiara i religijne doświadczenie obecności Boga. Była to też okazja do lepszego poznania twórczości Mariana Sawy.

Spotkanie zamknęła część informacyjna, w której ks. kan. Kazimierz Ostrowski – dyrektor DIMK przekazał zgromadzonym istotne komunikaty Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Łomży. Zachęcał do większego zaangażowania się w pracę nad odpowiednim kształtem muzyki kościelnej w parafiach. W sposób szczególny przypomniał o konieczności ciągłego doskonalenia warsztatu wokalnego i instrumentalnego organisty oraz troski o właściwy poziom muzyczny chórów i schól.

Sebastian Adamczyk, rzeczoznawca organowy Diecezji Łomżyńskiej, przypomniał o obowiązku zgłaszania wszelkich remontów organów piszczałkowych do Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. Następnie Adam Tański przedstawił efekty swoich badań nad historycznym instrumentarium organowym Diecezji Łomżyńskiej, współfinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie zakończyło się słowami podziękowania skierowanymi do zgromadzonych oraz wspólnym posiłkiem, który był okazją do wymiany myśli i doświadczeń.

W tym roku wielkopostny dzień skupienia zgromadził wyjątkowo liczne grono słuchaczy. Do Łomży przybyło ponad 100 muzyków kościelnych z całej diecezji, wykładowcy, studenci, współpracownicy i sympatycy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × five =