TwitterFacebook

Zaskakujące odkrycie pod obrazem biskupa w Muzeum Diecezjalnym w Łomży

“Ciekawą historią” nazywa ks. Tomasz Grabowski odkrycie, którego dokonano podczas konserwacji znajdującego się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Łomży obrazu biskupa Stanisława Kostki Choromańskiego. Badania na podczerwień potwierdziły w sposób niezaprzeczalny, że na tym samym płótnie, pod portretem biskupa pomocniczego diecezji sejneńskiej znajduje się wizerunek Świętej Rodziny.

Mogło chodzić o zatuszowanie błędów. Obrazy przeszły pełen zakres prac konserwatorskich i badawczych. Ten może pochodzić z warsztatu malarza, który nie do końca dopracował swoje wcześniejsze dzieło – wyjaśnia ks. Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum. Wyniki zostały potwierdzone badaniami rentgenowskimi. Duchowny mówi również, że twarz biskupa Choromańskiego znajduje się w punkcie, gdzie wcześniej widniało oblicze Dzieciątka Jezus.

Razem z portretem biskupa Choromańskiego konserwacji zostały również poddane obrazy bpa Piotra Pawła Wierzbowskiego oraz bpa Konstantego Ireneusza Łubińskiego. Wszyscy byli kapłanami istniejącej w latach 1818-1925 diecezji sejneńskiej. Malowidła wrócą na miejsce ekspozycyjne po zakończeniu konserwacji, czyli 18 grudnia. Wtedy też będą dostępne dla zwiedzających w przestrzeni stałej Muzeum Diecezjalnego. Prace konserwatorskie możliwe są dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udało się pozyskać na ten cel ponad 200 tys. zł. Cały projekt podzielony jest na dwa etapy, ma potrwać do końca 2019 roku.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *